کد مطلب: 32464| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۵ ۱۵:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
انتقاد کاخ سفید از عملیات قایق های تندرو ایران در تنگه هرمز

انتقاد کاخ سفید از عملیات قایق های تندرو ایران در تنگه هرمز

بین الملل - ایران نیوز24: کاخ سفید می‌گوید که عملیات قایق‌های تندروی ایرانی مایه نگرانی است. دولت امریکا مدعی است که از انگیزه ایران در تنش‌آفرینی در خلیج فارس شگفت‌زده است.

به گزارش دویچه وله، سخنگوی کاخ سفید از رویارویی‌های اخیر قایق‌های تندرو جمهوری اسلامی با رزمناوهای آمریکایی اظهار تعجب کرد و آن را مایه نگرانی دانست.جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت که آمریکا از علت تمایل ایران به ایجاد تنش در خلیج فارس بی‌اطلاع است.او تأکید کرد که تکرار این گونه عملیات از سوی ایران غیرقابل‌ قبول است و در گذرگاه حساسی مانند تنگه هرمز می‌تواند "اموری غیرقابل محاسبه" پیش آورد.

رویارویی‌های مکرر

در روزهای گذشته چند بار قایق‌های تندرو ایرانی به ناوگان آمریکا در خلیج فارس نزدیک شده‌اند.یک روز قبل از آن رویارویی مشابهی در تنگه هرمز اتفاق افتاد.

به گفته رسانه‌های آمریکایی روز پنجشنبه (۲۵ اوت برابر ۴ شهریور) قایق‌های تندرو ایران به دو ناو آمریکایی و یک ناو کویتی نزدیک شدند و دور آنها مانور دادند؛ از سوی ناو آمریکایی سه تیر هشدار به سوی آنها شلیک شد.بیل اربن سخنگوی نیروی دریایی آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفته است که قایق‌های ایرانی به کمتر از ۲۰۰ متری یکی از ناوچه‌های آمریکایی رسیدند.او گفت که این وضعیت خطر تصادف را به شدت بالا می‌برد و افزود که ناو اسکوال ناچار شد با یک سلاح کالیبر پنجاه سه تیر اخطار شلیک کند و پس از آن بود که قایق ایرانی از محل دور شد.حسین دهقان، وزیر دفاع  روز پنج شنبه گفت: "اگر ناوگان آمریکایی وارد حوزه آبی ایران شود قطعا اخطار خواهد گرفت."

کد مطلب: 32464| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۵ ۱۵:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب