کد مطلب: 32459| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۵ ۱۱:۳:۱۰| نسخه چاپی
دلار از مبادلات ایران و کره جنوبی حذف شد

دلار از مبادلات ایران و کره جنوبی حذف شد

اقتصاد کلان - ایران نیوز24: مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه از انجام مبادلات ایران و کره جنوبی به یورو خبر داد.

وزیر اقتصاد کره جنوبی رسما اعلام کرده است که مبادلات با ایران از ۲۹ ماه اوت (روز دوشنبه هشتم شهریورماه) با یورو انجام خواهد شد.حمید بعیدی نژاد با اشاره به اعلام رسمی مبادلات ایران و کره جنوبی به یورو خاطر نشان کرد: این تصمیم گرفته شده است که براساس آن مبادلات تجاری دو کشور با یورو و در غیاب دلار انجام خواهد شد. به گفته وزیر اقتصاد کره جنوبی این اقدام، بسیاری از موانعی را که اکنون سر راه سرمایه‌گذاری تجارت با ایران وجود دارد را هموار خواهد کرد و در این باره سه بانک «کپ‌هانا»، «شین‌هان» و «ووری» به عنوان بانک‌های حامی انتخاب شده‌اند.

وی ادامه داد: این اقدام که پیرو مذاکرات فشرده در قالب اجرای برجام انجام می شود یکی از موانع انجام معاملات با کره جنوبی را از میان بر می دارد. واحد پول کره جنوبی یا وون به دلیل اینکه از ارزهایی است که فقط در کره جنوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد بر اساس تصمیم این کشور طی دهه‌ها مبادلات اقتصادی با دیگر کشورهای جهان ابتدا باید به دلار و سپس در صورت لزوم به ارز ثالثی مانند یورو تبدیل شود.بعیدی نژاد بابیان اینکه در مراودات با ایران با توجه به محدودیت امکان تبدیل واحد پول کره جنوبی به دلار آمریکا و همچنین تصمیم بانک مرکزی کشورمان برای استفاده نکردن از دلار، عملا امکان تبدیل وون کره به یورو در تبادلات تجاری ایران با کره جنوبی وجود نداشت، افزود: این به یک محدودیت در تبادلات تجاری دو طرف تبدیل شده بود. با مذاکرات فشرده ای که در چارچوب برجام با فشار ایران طی ماه‌های گذشته میان آمریکا و کره جنوبی صورت گرفت، کره جنوبی توانست با موافقت آمریکا برای اولین بار راهی فنی برای تبدیل وون کره جنوبی به یورو بدون وساطت مستقیم دلار پیداکند.

این دیپلمات کشورمان با انتشار این مطلب در صفحه اینستاگرام خود تاکید کرد: با این اقدام که به حذف یکی از مشکلات اجرای برجام در تبدیل یک ارز خاص به یورو می انجامد، شرایط لازم فراهم می‌شود که مشکل تبدیل برخی دیگر از ارزهای محلی و محدود خاص به یورو نیز بطور کامل برطرف گردد که این امر می‌تواند در سهولت تبادلات تجاری میان بازرگانان و شرکتهای تجاری ایرانی با این کشورها نقش مهمی داشته اند.

کد مطلب: 32459| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۵ ۱۱:۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب