کد مطلب: 32330| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۲۸ ۱۸:۵۴:۱۰| نسخه چاپی
مجوز فروش اوراق وام مسکن به همه بانک‌ها داده شد

مجوز فروش اوراق وام مسکن به همه بانک‌ها داده شد

بانک و بیمه - ایران نیوز24: یک عضو شورای پول و اعتبار از احتمال کاهش مجدد نرخ سود بانک ها خبر داد و گفت: شورای پول و اعتبار مجوز فروش اوراق وام مسکن را به تمام بانک ها داد.

بهمن عبدالهی اظهار کرد: در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار تصمیم جدیدی گرفته شد که موضوع سپرده‌گذاری مسکن برای فروش اوراق حق تقدم جهت استفاده از تسهیلات مسکن به جز بانک مسکن به تمام بانک های کشور اعم از خصوصی و دولتی نیز داده شود.
به گفته وی این اقدام موجب رونق بیشتر بازار مسکن شده و حداقل در مورد واحدهای کوچک کارساز خواهد بود.عبدالهی همچنین مصوبه وام خرید مسکن شورای پول و اعتبار را در خانه دار شدن افراد موثر خواند اما گفت که هیچ کدام از این راهکارها کامل نیست و صرفا کمک کننده است و مجموعه‌ای از بسته های پیشنهادی می تواند به تحول بخش مسکن منجر شود.
عضو شورای پول و اعتبار در ادامه به این سوال که آیا نرخ سود بانک ها مجددا کاهش خواهد یافت یا نه؟ پاسخ گفت و افزود: موضوع کاهش نرخ سود تسهیلات همواره در دستور کار بوده و هر آن ممکن است که شورای پول و اعتبار با توجه به شرایط موجود و کاهش نرخ تورم در مورد نرخ سود هم تصمیم جدیدی بگیرد.عبدالهی تصریح کرد: بر اساس تصمیمی که سال گشته شورای پول و اعتبار گرفت مقرر شد هر از گاهی این مساله مورد بررسی و تصمیم قرار گیرد بنابر این شورای پول و اعتبار شرایط را رصد کرده و هر زمان اقتضا کند تصمیمات جدیدی در این خصوص اتخاذ می‌کند.
وی در پاسخ به این پرسش که طرح دوباره کاهش نرخ سود بانک ها به چه دلیل است؟ گفت: بین نرخ سود تسهیلات و نرخ تورم تناسب و رابطه‌ای هست و وقتی نرخ تورم رصد و مشاهده شود که کاهش پیدا کرده است متعاقب آن در مورد نرخ سود هم باید تصمیم جدیدی گرفته شود.به اعتقاد عضو شورای پول و اعتبار، ممکن است یکی از اهداف کاهش نرخ سود این باشد که سپرده‌ها از بانک ها بیرون بیاید تا در بازار مسکن ورود کند اما هدف این است که نرخ تامین منابع مالی برای واحدهای تولیدی کاهش یابد.
عبدالهی گفت:در حال حاضر نرخ بالای سود تسهیلات مشکلاتی برای بخش تولید ایجاد کرده و برای حمایت از تولید باید نرخ تسهیلات کاهش یابد.

کد مطلب: 32330| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۲۸ ۱۸:۵۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب