کد مطلب: 32249| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۲۵ ۹:۰:۱۰| نسخه چاپی
بازی عربستان با «کارت ایران» برای جلوگیری از پایان جنگ یمن

بازی عربستان با «کارت ایران» برای جلوگیری از پایان جنگ یمن

بین الملل - ایران نیوز24: پادشاهی عربستان با هرگونه دولت انتقالی در یمن مخالف است و تاکید دارد که این جنگ از اشغال یمن به دست ایران جلوگیری کرده است.

به گزارش المانیتور،  جنگ یمن در حالی همچنان تلفات وحشتناکی از خود بر جای می گذارد که میانجی سازمان ملل متحد برای صلح در یمن بدون انجام هیچ اقدام مشخص و موثری به حاشیه رفته است و آتش بس شکننده در این کشور پس از یک هفته با شکست مواجه شد.

پزشکان بدون مرز گزارش دادند که در حمله هوایی اخیر به یک مدرسه در یمن حداقل 10 کودک کشته و بیش از 20 نفر دیگر زخمی شدند، حوثی ها ائتلاف سعودی را مسئول این حمله اعلام کردند.چهار روز پیش از آن،  جولیان هرنیز، نماینده یونیسف در یمن گفت که کودکان هزینه سنگین جنگ در یمن را پرداخت می کنند، بر اسا برآورد یونیسف بیش از 1 هزار و 100 کودک از آغاز جنگ یمن تاکنون کشته و بیش از 1 هزار و 600 نفر دیگر نیز زخمی شده اند و امکان دارد که آمار واقعی تلفات خیلی بیشتر از این باشد. جنگ یمن پر هزینه است و هزینه های دفاعی عربستان در رتبه بندی کشورهایی که بیشترین هزینه دفاعی را انجام می دهند در جایگاه سوم قرار دارد.،  تشدید این جنگ یک گزینه است اما هزینه آن هم بیشتر خواهد بود از جمله این هزینه ها موقعیت پادشاهی عربستان در جامعه بین المللی است که به دلیل آغاز جنگ یمن خورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

برخی تحلیلگران در عربستان بر این باور هستند که یک گزینه دیگر هم برای توقف جنگ وجود دارد، ریاض با تقسیم یمن موافقت خواهد کرد به این صورت که حوثی ها در شمال یمن باقی بمانند و در مقابل حکومت طرفدار سعودی دولت را در اختیار بگیرد .برخی نیز بر این باور هستند که آسانترین گزینه و تصمیم برای پادشاهی عربستان ادامه این جنگ و عدم اتخاذ هرجگونه تصمیم جدی درباره پایان دادن به آن است. پادشاهی عربستان با هرگونه دولت  انتقالی در یمن مخالف است  و تاکید دارد که این جنگ از اشغال یمن به دست ایران جلوگیری کرده است. بازی با کارت ایران باعث شده است که بسیاری از ادامه جنگ عربستان در یمن حمایت کنند.از سوی دیگر روابط عربستان و ایران در شرایط خوبی قرار ندارد. ریاض وتهران در دو جبهه مخالف در جنگ سوریه نیز قرار دارند همانطور که در یمن این شرایط حاکم است.

کد مطلب: 32249| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۲۵ ۹:۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب