کد مطلب: 32118| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۱۸ ۱۷:۳۹:۱۰| نسخه چاپی
مروری بر 8 نامه احمدی‌نژاد به مقصد سران سیاسی دنیا؛ مردی با هوس مدیریت جهانی

مروری بر 8 نامه احمدی‌نژاد به مقصد سران سیاسی دنیا؛ مردی با هوس مدیریت جهانی

سیاسی - ایران نیوز24:احمدی‌نژاد چه در دوران ریاست جمهوری و چه پس از آنکه ردای رییس‌جمهوری را از تن به در کرد، نامه‌هایی را با مضامین مختلف به برخی سران کشورهای دیگر نوشت.

فائزه انیسی‌نیا: احمدی‌نژاد مرد در سایه نشستن نیست، حتی آن لبخندها و سکوت‌های سه سال اخیر هم سبب نشده است که او تبدیل به مردی حاشیه نشین و منزوی شود. تحرکات پشت پرده و گاه و بیگاه او و اطرافیانش در همه این سالها گمانه‌ها را به آن سمت برده بود که مرد رفته از پاستور هنوز هوای و هوس بازگشت به آن ساختمان سفید را دارد.سال 95 اما گویا همان موعد زمانی است که رییس دولت سابق آن را زمان بازگشت پرسروصدا به سیاست تعیین کرده است. آنچنان که در روزهای نخست سال 95 خود را به مناطق جنگی و اردوی راهیان نور رساند و روزها و ماه های بعد از آن را در سفرهای استانی سپری کرد. سخنرانی هایی که گرچه ابتدا درون مایه هایی غیرسیاسی داشت اما اظهارات اخیر او و نزدیک شدن فاصله بین سفرهای استانی وی حکایت از آن دارد که محمود احمدی نژاد همان مرد پرحاشیه سالهای قبل است که عزمش را بر آن قرار داده تا به پاستور بازگردد.

او اما در اقدامی عجیب تر امروز دست به قلم برد و برای باراک اوباما نامه نوشت، رییس جمهور فعلی آمریکا که چند ماه آینده به مثابه احمدی نژاد تبدیل به رییس جمهور سابق خواهد شد. احمدی نژاد که پیشتر هم نامه هایی با مضمون تبریک رییس جمهور شدن اوباما و مباحث دیپلماتیک خطاب به او نوشته بود اینبار موضوع توقیف دو میلیارد دلار از منابع مالی مصادره شده ایران را بهانه نامه نگاری خود قرار داده است. ماجرا آنجا جالبتر می شود که بدانیم بین این اقدام مصادره ای آمریکا تا این نامه نوشته شده فاصله زیادی وجود دارد،شاید همین امر است که این اقدام رییس دولت سابق را بیشتر انتخاباتی جلوه می‌کند نه آنگونه که خودش در نامه آورده اقدامی خیرخواهانه و مشفقانه از موضع یک خادم ملت ایران!

احمدی نژاد اما در گذشته هم بارها قلم به دست گرفته و خطاب به سیاستمداران دنیا نامه نوشته است. چه زمانی که پاپ مقصد نامه های او شد چه زمانی دیگر که مرکل و ساراکوزی و حتی جرج بوش مخاطب نامه‌های او شدند، امری که به نظر می رسد در راستای همان اظهارات وی مبنی بر مدیریت جهانی صورت می‌گرفت.وی در نامه های خود خطاب به سران دیگر کشورها، از ادبیات خاصی بهره برده است؛ آنگلا مرکل را سیاست مداری دنیا دیده با تجربیاتی تلخ و شیرین خطاب می کند اما سارکوزی را فردی جوان و بی تجربه می خواند. در نامه خود خطاب به جرج بوش خود را آموزگار می نامد و در نامه آخر به اوباما می گوید که خادم ملت است.در جدول زیر بخش هایی از نامه های وی به سران کشورهای اروپایی و آمریکا را بخوانید:

نامه

تاریخ

محتوای نامه

باراک اوباما /رییس جمهور آمریکا

16 ابان 88

تبریک پیروزی اوباما در انتخابات ریاست جمهوری:

*سياست‌هاي مبتني بر جنگ‌طلبي، اشغالگري، زورگويي، فريبكاري، تحقير ملت ها و تحميل روابط تبعيض‌آميز و غيرعادلانه بر آنان و بر مناسبات جهاني به رفتاري مبتني بر عدالت و احترام به حقوق انسان‌ها و ملت‌ها، دوستي و عدم دخالت در امور ديگران تبديل گردد.

*از اينكه توانستيد آراء اكثريت شركت‌كنندگان در انتخابات را به خود جلب كنيد تبريك مي‌گويم. مي‌دانيد فرصت‌هايي كه از ناحيه خداوند به بندگان هديه مي‌شوند زودگذرند و مي‌توانند در مسير كمال انسان و صلاح ملت‌ها و يا خداي ناكرده در مسير سقوط عليه ملت‌ها به كار گرفته شوند.

* اميدوارم جنابعالي با ترجيح مصالح حقيقي مردم و انصاف و عدالت بر تقاضاهاي سيري‌ناپذير اقليتي خودخواه و ناصالح، از فرصت خدمت، حداكثر استفاده را به عمل آوريد و نام نيكي از خود به جاي بگذاريد.

باراک اوباما/رییس جمهور آمریکا

اسفند 88

محتوای کامل نامه منتشر نشد اما بر طبق اظهارات نزدیکان وی در نامه به مواردی از جمله:

*مبارزه با تروريسم

* عملكرد دولت آمريكا در حادثه حمله به برج‌هاي دوقلو و حمله آنهابه منطقه به بهانه مقابله با تروريسم

* عملکرد آمریکا در حمایت از ریگی اشاره شده است

باراک اوباما /رییس جمهور آمریکا

18 مرداد 95

*جنابعالی در اوج اعتراضات و نارضایتی عمومی ملت ها ، از چند دهه سیاست ها و رفتار سلطه طلبانه دولتهای متوالی آمریکا و با شعار تغییر و اینکه مصمم هستید آن سیاست ها و رفتارها را اصلاح نمایید، حقوق ملت ها را به رسمیت بشناسید و به فرهنگ و استقلال ملت ها احترام بگذارید، سکان مدیریت دولت آمریکا را به دست گرفتید.

*در ۱۸ تیرماه ۱۳۹۳ هجری شمسی ( نهم ژوئیه ۲۰۱۴) ، دادگاهی در آمریکا به بهانه های واهی و بدون ارائه هیچ سند معتبری حکم به تصرف حدود دو میلیارد دلار از ثروت ملت مظلوم ایران را به ناحق و با زورگویی آشکار صادر کرد و در اول اردیبهشت سال ۱۳۹۵ (۲۰ آوریل ۲۰۱۶) نظام قضایی آمریکا آن حکم را تایید و اموال را مصادره نمود که این امر با اعتراضات گسترده و عمومی ملت ایران مواجه شد.

*ملت ایران انتظار دارد ، این مورد خاص که تماما و مشخصا در دوره حکومت جناب عالی و آن هم در اواخر دوره ریاست شما و بر خلاف تمام موازین و قواعد حقوقی بین المللی اتفاق افتاده است ، توسط جناب عالی و به سرعت مرتفع شده ، حق ملت ایران استیفا گردد ، منابع به طور کامل مسترد و خسارات وارده نیز جبران شود.

*نامه اینجانب مطلقا جنبه سیاسی ندارد بلکه صرفا از منظر حقوق انسانی و در دفاع از حق مسلم ملتم نگاشته شده است و چنانچه جناب عالی آن را با نگاه و ملاحظات سیاسی مطالعه کرده اید ، ضروری است یک بار دیگر و صرفا از منظر نگارنده آن را مرور نمایید.

جرج بوش رییس جمهور وقت آمریکا

18 اردیبهشت 1385

*آقای جرج بوش آيا مي شود  پيرو حضرت مسيح (ع) پيامبر بزرگ الهي بود ، خود را متعهد به حقوق بشر دانست ، ليبراليسم را الگوي تمدني معرفي كرد، با گسترش سلاحهاي هسته اي و كشتار جمعي اعلام مخالفت نمود، مبارزه با تروريسم را شعار خود قرار داد ، و در نهايت ؛براي تشكيل جامعه واحــد جهاني تلاش كرد

*آقاي رييس‌جمهور، احتمالا مي‌دانيد كه من يك آموزگارم. دانشجويان من از من مي‌پرسند كه اين دست اقدامات چگونه با ارزش‌هاي اعلام شده در ابتداي اين نامه و اداي وظيفه در قبال سنن عيسي مسيح (ع) پيامبر صلح و بخشش، تطبيق دارد. 

*آقاي رييس‌جمهور، 
من مطمئن هستم كه شما مي‌دانيد چگونه - و به چه هزينه‌اي - اسراييل ايجاد شد: 
- چندين هزار نفر در اين فرآيند كشته شدند؛ 
- ميليون‌ها تن از افراد بومي آواره گشتند؛ 
- صدها هزار هكتار از اراضي كشاورزي، باغات زيتون، شهرها و روستاها تخريب شدند. 
اين تراژدي مختص به زمان استقرار اسراييل نيست و متاسفانه 60 سال است كه تاكنون جريان دارد. 

*آقاي رييس جمهور، چه ما خوشمان بيايد يا نه، دنيا در حال حركت به سوي ايمان به قادر متعال و عدالت است و خواست خداوند بر همه چيز غلبه پيدا خواهد كرد. 

سارکوزی /رییس جمهور وقت فرانسه

21 آبان 86

لوموند مدعی شد احمدی نژاد در این نامه سارکوزی را « فردی جوان و بی تجربه » خطاب کرده و توصیه هایی به وی کرده، از او خواسته است « روابط دو کشور را ازبین نبرد» اما ثمره هاشمی مشاور ارشد رییس جمهور، خبر لوموند درباره محتوای نامه احمدی نژاد به سارکوزی را تحریف شده دانست و تاکید کرد: در این نامه با اشاره به سوابق روابط ایران و فرانسه و تشریح وضعیت موجود، به افق آینده روابط دو کشور نیز اشاره شده است.

آنگلا مرکل /صدراعظم آلمان

28 تیر 85

*سرکار خام آنجلا مرکل اگر نبود حضور جنابعالی به عنوان سیاستمداری دنیا دیده و با تجربه های تلخ و شیرین در دو جامعه با حکومت ها و آداب و روش های مختلف در راس دستگاه اجرایی کشورتان و در عین حال برخوردار از امتیازاتی که فقط مربوط به زنان است، نظیر بهره مندی از عواطف انسانی قویتر و جلوه هایی از رحمت و عطوفت خداوند بزرگ بویژه در جایگاه مادری و خدمت به مردم و مسئولیت مشترک همه خداپرستان در حفظ حرمت و کرامت انسان ها و جلوگیری از تضییع حقوق و تحقیر آنان با این اعتقاد که همه بندگان خداوند متعال هستیم و خداوند به همه ما کرامت عطا فرموده است و کسی بر کس دیگر برتری ندارد و به هیچ بهانه ای نمی توان جامعه ای را از حقوق خود محروم کرد و از پیشرفت و کمال بازداشت یا او را محدود و تحقیر کرد.

*جناب صدر اعظم، اینجانب قصد ندارم موضوع هلوکاست را بررسی کنم . اما آیا این احتمال عقلایی نیست که بعضی کشورهای پیروز در جنگ قصد داشته اند بهانه ای درست کنند و بر اساس آن مردم کشور مغلوب در جنگ را دائما شرمنده نگهدارند تا انگیزه ، حرکت و نشاط را در آنان تضعیف کنند و جلوی پیشرفت و اقتدار شایسته آن کشور را سد نمایند .

*ما باید به ناهنجاریهای موجود در تعاملات بین المللی ، تعاملاتی که تعاملات پیروزمندان و شکست خوردگان در جنگ دوم جهانی است خاتمه دهیم . در این مسیر ملتها و تعداد زیادی از دولتها نیز همراه ما خواهند بود. ما باید سایه سنگین جنگ جهانی دوم را محو کنیم و به جامعه بین المللی برای گسترش امنیت، آزادی و احساس آرامش کمک کنیم.

پاپ

15 مهر 89

* از مواضع شما و شورای پاپی ادیان واتیکان در محکوم نمودن اقدام نابخردانه کلیسایی در ایالت فلوریدای آمریکا در اهانت به ساحت مقدس کلام‌الله مجید که دل میلیون‌ها مسلمان را به درد آورد، تشکر می‌کنم.

*اینجانب ضمن احترام ویژه به دیدگاه‌های عدالت‌خواهانه و اهتمام جناب عالی در نفی تبعیض و خشونت و با تأکید دوباره بر جایگاه دین و عبودیت در گره‌گشایی معضلات جهانی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای مساعی مشترک در جهت تغییر ساختار ظالمانه حاکم بر جهان اعلام می‌دارم.

ژاک شیراک/رییس جمهور سابق فرانسه

تیر 85

محتوای آن فاش نشد

 

 

کد مطلب: 32118| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۱۸ ۱۷:۳۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب