کد مطلب: 32082| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۱۶ ۱۲:۲:۱۰| نسخه چاپی
آغاز ماه عسل در روابط اسرائیل و عربستان سعودی

آغاز ماه عسل در روابط اسرائیل و عربستان سعودی

بین الملل - ایران نیوز24: "مایکل ملکویر" وزیر سابق اسرائیل در امور اجتماعی و معاون سابق وزیر خارجه آن رژیم گفته است که اسرائیلی ها زودتر از آنچه فکر می کنند می توانند به عربستان سعودی سفر کنند.

رسانه های اسرائیلی از جمله "آی 24" در این باره با اشاره به دیدار اخیر انور عشقی ژنرال پیشین سعودی با مقام های سارائیلی در سرزمین های اشغالی اشاره می کند که این مقام پیشین اسرائیلی گفته است:"انشالله با کمک خداوند" اسرائیل با عربستان روابطش را گسترش خواهد داد.

این مقام پیشین اسرائیلی از تغییر "زودتر از آنچه حتی بتوان تصورش را کرد" درباره بهبود سریع روابط اسرائیل با کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس خبر داده است. خاخام ملکویر در این باره در جریان برگزاری کنفراسی در جمع اصحاب رسانه های بریتانیایی در مرکز ارتباطات و تحقیقات اسرائیل و بریتانیا گفته است که او نیز عضو هیئت ملاقات کننده با  نمایدگان سعودی در رام الله بوده است. او ابراز امیدواری کرده که بزودی شهروندان اسرائیلی و سعودی یم توانند به تل آویو و ریاض سفر کنند. او اشاره کرده که در این دیدار حوزه های مختلفی از مسائل مذهبی تا روابط دیپلماتیک میان اسرائیل و عربستان سعودی مورد بحث و تبادل نظر میان طرفین قرار گرفت. این مقام اسرائیلی زمانی که با پرسش درباره کمک سعودی ها به افراط گرایی و گروه های سلفی در منطقه مواجه شد با بی توجهی به این پرسش گفته است که سعودی ها برای برنامه صلح عربی و اسرائیلی سرمایه گذرای خوبی را انجام داده اند.

او اشاره کرده که در دیدار اخیر صحبت زیادی درباره ایران، حزب الله و حماس به میان انجام نشده است و تمرکز بر روی روابط دوجانبه بوده است. البته او انتقاد کرده که سعودی ها اقدامات حماس را آن گونه که اسرائیل می پسندد محکوم نمی کنند و موضع آنان ملایم بوده است. او می گوید تنها نقطه مشترک اسرائیل و عربستان در این باره مخالفت هر دو طرف با حزب الله لبنان  و سید حسن نصرالله رهبر آن گروه است. طرح صلح عربی در اواخر دوران حیات ملک عبدالله پادشاه پیشین عربستان سعودی مطرح شد و طبق آن به اسرائیل پیشنهاد می شد که در صورت برسمیت شناختن دولت فلسطینی 22 کشور عربی نیز آن رژیم را برسمیت خواهند شناخت. رسانه های اسرائیلی نسبت به اظهارات اخیر این مقام پیشین اسرائیلی ابراز خوشبینی کرده اند. روزنامه جروزالم پست در این باره می نویسد:"علیرغم آن که اسرائیل و عربستان سعودی هیچ روباط دیپلماتیکی با یکدیگر ندارند اما درباره منافع در حوزه امنیت منطقه ای هر دو ایران را یک تهدید علیه خود قلمداد می کنند".

کد مطلب: 32082| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۱۶ ۱۲:۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب