کد مطلب: 31950| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۱۰ ۱۲:۵۴:۱۰| نسخه چاپی
صف آرایی داعش در مقابل کشورهای مهم اروپا

صف آرایی داعش در مقابل کشورهای مهم اروپا

بین الملل - ایران نیوز24: بعد از پنج سال از آغاز بحران در سوریه و عراق و تشکیل دولت اسلامی عراق و شام یا همان داعش به نظر می رسد موج ناامنی و کشتار به اروپا سرایت کرده و امنیت قاره سبز تحت الشعاع حملات انتحاری عناصر بمب گذار یا تک رو طرفدار این گروه قرار گرفته است.

اگر در چند سال اخیر خبر قتل و بمب گذاری در سوریه، لبنان، عراق، افغانستان و لیبی توسط تکفیری ها خبری عادی و البته تکراری به حساب می آمد امروز نیز کم کم می رود تا حملات« گرگ های تنها» در اروپا به امری عادی تبدیل شود. در ماه های اخیر از فرانسه تا آلمان و بلژیک به عرصه جولان داعش تبدیل شده است.در یک نظرسنجی که در ماه آوریل تحت عنوان «پروژه ۲۸» انجام شده ۹۱ درصد مردم اروپا معتقد بودند داعش طی ۵ سال آینده برای اروپا تهدید است و حملاتی نظیر حملات پاریس دوباره اتفاق خواهد افتاد.
ترس از داعش و حملات انتحاری، آن چنان در اروپا فراگیر شده که طی همین یکی دو روز اکثر کشورهای مهم اروپایی درباره آن موضع گیری کردند و از اتخاذ تدابیر ویژه سخن گفتند. در این راستا وزیر دفاع فرانسه طی اظهاراتی از تصمیم خود برای استقرار ۱۰ هزار نیروی اضافی در سراسر فرانسه خبر داد. به نوشته روزنامه فرانسه فیگارو، ژان ایو لودریان طی کنفرانسی مطبوعاتی در اظهاراتی اعلام کرد: با توجه به وضعیت فوق‌العاده حاکم بر کشور و حملات اخیر گروه تروریستی داعش در فرانسه و دیگر کشورهای اروپا، تصمیم گرفته‌ شد ۱۰ هزار نیروی اضافه در سراسر کشور مستقر شود.
توماس دمایزر، وزیر کشور آلمان نیز گفت: ما بیم آن را داریم که داعش فعالیت‌های خود را به اروپا انتقال دهد و این به واسطه شکست‌های نظامی‌اش در منطقه است. هانس گرگ ماسن، رییس دستگاه اطلاعات داخلی هم از آماده بودن کامل نیروهای امنیتی این کشور برای برخورد با هرگونه تهدید احتمالی خبر داد.
اولگ سرومولوتف، معاوون وزارت خارجه روسیه هم اعلام کرد که با توجه به گستردگی حضور داعشی های از جنگ برگشته در کشورهای مختلف اروپایی، احتمال وقوع عملیات بیشتر تروریستی در اروپا و حتی روسیه وجود دارد.
دیروز ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا نیز عنوان کرد: وقوع چنین حوادثی در بریتانیا نیز بسیار محتمل است. خانم نخست وزیر گفت: همه با تهدید تروریستی مواجه هستند؛ چرا که آن ها در تلاشند راه زندگی و ارزش‌های ما را از بین ببرند.
اخیراً کانال تلگرامی داعش تهدید کرد لندن از اهداف آتی این گروه است. نیروهای امنیتی بریتانیا نیز نسبت به حمله تروریستی در این کشور هشدار داده و گفته اند که هر حادثه تروریستی در انگلیس محتمل است.
گفتنی است از چند ماه پیش حملات تروریستی متعددی در فرانسه رخ داده که مهمترین آنها حملات هماهنگ شده نوامبر ۲۰۱۵ پاریس بود که طی آن ۱۳۰ نفر کشته و بیش از ۳۵۰ نفر مجروح شدند. حدود دو هفته پیش نیز در سالروز جشن های ملی فرانسه در نیس حدود ۸۴ نفر بر اثر حمله تروریستی فردی تونسی الااصل کشته شدند. بعداً داعش وی را از سربازان و عناصر خود معرفی کرد. در آخرین مورد نیز فردی که ارتباط نزدیکی با گروه های تروریستی به خصوص داعش در سوریه داشت سر کشیشِ ۸۴ ساله کلیسای نورماندی را از بدنش جدا کرد. در دو حمله ۱۸ و ۲۴ ژوئیه در آلمان نیز داعش مسئولیت حملات را برعهده گرفت. در حمله اول یک نوجوان پناهجوی افغانستانی با تبر پنج نفر را در یک قطار مجروح اما در نهایت به ضرب گلوله کشته شد. در حمله دوم نیز یک فرد سوری خود را بیرون یک جشنواره موسیقی در شهر آنسباخ منفجر می‌کند.

 

کد مطلب: 31950| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۱۰ ۱۲:۵۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب