کد مطلب: 31897| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۶ ۱۳:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
الگوی جدید جنگ داعش در اروپا / آتشی که سال ها اروپا را خواهد سوزاند

الگوی جدید جنگ داعش در اروپا / آتشی که سال ها اروپا را خواهد سوزاند

بین الملل - ایران نیوز24:الگوی جدید داعش برای انجام عملیات در مناطقی دور از پایتخت هایی مانند پاریس و برلین که زمانی اهداف اصلی این گروه محسوب می شدند، موجب هراس افکنی در اروپا شده است.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: جنگ داعش در اروپا به نظر می رسد وارد مرحله جدید و خطرناکی شده است: از عملیات بسیار هماهنگ در بلوارهای بزرگ شهرهای «پاریس» فرانسه و «بروکسل» بلژیک گرفته تا حملات آماتور در شهرهای بسیار کوچکی که هر کسی به تدارک حمله به آنجا فکر نمی کند.

ماهیت سریع حملات در اروپا در بیش از دو هفته گذشته سازمان های اطلاعاتی اروپا را هراسان و شتابزده کرده است. پس از آخرین حمله - قتل وحشیانه یک کشیش در روز سه شنبه در شهر کوچکی در فرانسه - خشونت ها تقریبا مانند آغاز یک شورش محسوب می شود که طی آن داعش تلاش دارد جرقه ای را در میان هواداران خود در غرب بزند که آتش آن سال ها احساس شود.مهاجمان شامل افراد دچار اختلال روانی با الهام از گروه داعش هستند که در ماه های اخیر با افزایش حملات انفرادی موسوم به «گرگ های تنها» مردم را هدف قرار می هند. اما برخی مهاجمان نیز ممکن است تماس غیر مستقیم با گروه های تروریستی داشته باشند. این خشونت ها بدون هیچ انگیزه سیاسی صورت می گیرد و تنها به هرج و مرج در اروپا می افزاید که از آن جمله می توان به تیراندازی اخیر در شهر «مونیخ» اشاره کرد.

حتی چهار حمله در دو هفته اخیر (دو مورد در آلمان و دو مورد در فرانسه) که داعش مسئولیت آنها را برعهده گرفته، متفاوت بوده است.سلاح های مهاجمان، یک کامیون، یک تبر، یک چاقو و یک بمب بوده است.قربانیان آنها شرکت کنندگان در جشن و آتش بازی روز ملی باستیل، مسافران در قطار منطقه «بایرن»، تماشاگران در جشنواره موسیقی و یک کشیش بودند. مکان های محل حمله، هم شهرهای کوچک و هم شهر بزرگ ساحلی نیس بوده اند.

کارشناسان می گویند تصادفی انتخاب شدن محل اجرای حملات، کار سرویس های امنیتی برای پیگیری و ممانعت از این حملات و تهدیدات بالقوه را بسیار دشوارتر می کند. «رافائلو پانتوچی» کارشناس مسئله تروریسم در موسسه خدمات متحده سلطنتی لندن گفت: «این یک پدیده نفوذ جرم است و کاملا نگران کننده است که ما شاهد حملاتی در این جهت هستیم.»

پانتوچی افزود: «اگر این حملات در روستای دور افتاده ای رخ دهد، شما چه می توانید بکنید؟ نیروهای امنیتی در حال حاضر مدت زمان بسیار طولانی در حالت آماده باش بوده اند. شما نمی توانید تدابیر لازم را برای یک دوره طولانی حفظ کنید. مردم فقط خسته می شوند.در صورتی که الگویی وجود داشته باشد، ممکن است چیزی باشد که «ریتا کاتز» مدیر گروه اطلاعاتی «سایت» در آمریکا آن را به عنوان یک تشدید تلاش طولانی مدت داعش برای اعمال خشونت توسط هوادارانش در غرب توصیف کرده است. او گفت که گروه او که بر فعالیت های تکفیری در رسانه های اجتماعی نظارت دارد، شاهد افزایش خروجی های داعش از ماه مه یعنی زمانی بوده است که «ابو محمد عدنانی» سخنگوی آن گروه با صدور بیانیه ای تصویری خواستار تلاش های فردی هواداران این گروه شده بود.

او گفت: درخواست برای انجام حملات گرگ های تنها از سوی داعش، به طور چشمگیری حملات علیه غرب را افزایش داد. این گروه فرصت طلب تر شده و به دنبال مقر های جدید می گردد. وی اشاره کرد که به عنوان مثال تعداد رسانه های اجتماعی و دیگر پیام های داعش به زبان پرتغالی در دو ماه پیش از بازی های المپیک در شهر «ریو دو ژانیرو» که پنجم اوت آغاز می شود، افزایش یافته است. مقامات برزیل در روزهای اخیر 12 مظنون را که تصور می شود هوادار داعش بوده اند، دستگیر کرده اند.یک مقام رسمی مبارزه با تروریسم در آمریکا گفت که برخی از حملات اخیر به نظر می رسد وابسته به داعش و برخی دیگر بدون وابستگی به این گروه باشد.الگوی جدید داعش برای انجام عملیات در مناطقی دور از پایتخت هایی مانند پاریس و برلین که زمانی اهداف اصلی این گروه محسوب می شدند، موجب هراس افکنی در اروپا شده است. برای کشورهایی که در حال حاضر در حداکثر حالت آماده باش به سر می برند، اکنون آزمونی برای سرویس های امنیتی در حال اجرا است و فشارها بر پلیس بیشتر و بیشتر شده است.کارشناسان می گویند یک مشکل اصلی این است که دیگر نمی توان مهاجمان را از روش های سنتی مانند بو کردن هسته های تروریستی شناسایی کرد. به عنوان مثال در آلمان دو حمله اخیر توسط پناهجویان یکی افغان و دیگری سوری انجام گرفته است. هر دو نفر به نظر می رسد قبل از حملات فیلم هایی را به گروه ارائه داده بودند.

اما مقامات آلمانی حداقل در حال حاضر بر این باورند که آنها با این گروه ارتباطی نداشته اند و به شخصه افراط گرا شده اند. در عین حال با افزایش تهدیدات تروریستی، پلیس تا حدی با مشغله های متعدد مواجه شده که در آلمان برخی در مورد درخواست از ارتش برای مواجهه با عملیات تروریستی سخن می گویند.در کشورهایی مانند فرانسه که شمار نیروهای پلیس چندین سال پیش به دلیل کمبود بودجه کاهش یافته است، چالش های بیشتری وجود دارد. به علاوه، سرویس های امنیتی عمدتا بر پاریس متمرکز شده اند تا حدی که حدود 10 هزار سرباز عملیات مقابله با تروریسم در این شهر استقرار دارند. همچنین یک مشکل این است که دستگاه های مختلف دولتی در سراسر خطوط قضایی هماهنگ نیستند.

پانتوچی گفت: «هنوز خیلی زود است که بدانیم که آیا افزایش حملات بخشی از یک طرح بزرگ تر داعش و یا دیگر گروه های تروریستی است یا خیر. حتی اگر این طور نباشد باز هم نگران کننده است. حملات اخیر ممکن است کار «قاتلان تقلیدی» باشد.او گفت: «اینها افرادی هستند که فکر می کنند چه کار باید بکنند آنها به اطرافشان نگاه می کنند که چه اتفاقی می افتد و سپس تصمیم می گیرند که اکنون زمان انجام آن است.

کد مطلب: 31897| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۶ ۱۳:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب