کد مطلب: 31890| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۶ ۱۲:۴۸:۱۰| نسخه چاپی
عربستان سعودی به دنبال پروژه

عربستان سعودی به دنبال پروژه "تغییر رژیم" در ایران

بین الملل - ایران نیوز24: در حالی که ایران موضع شدیدی در قبال سخنرانی "ترکی الفیصل" رییس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی برای سخنرانی او در جمع منافقین از خود نشان داد ناظران مسائل ایران باور دارند که این اقدام بخشی از دستور کار پنهان و دیرینه ریاض برای تغییر نظام در ایران است.

سایت المانیتور درباره رویکرد ریاض در قبال تهران می نویسد:"در حالی که قوه قضاییه ایران افرادی که به سفارت عربستان سعودی در تهران در اوایل سال جاری حمله کردند را محاکمه کرده است رییس سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی در تجمع منافقین در پاریس ظاهر شد و سخنرانی کرد. ایران از دهه 80 میلادی به این سو گروهک منافقین را سازمانی تروریستی می داند و معتقد است که بیش از 12 هزار نفر از جمله غیر نظامیان  و سیاستمداران و در سال های اخیر دانشمندان هسته ای به دست منافقین به شهادت رسیده اند. این گروهک در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق نیز به صدام کرد و در شورش شیعیان و کردهای عراق نیز با رژیم بعثی همکاری نمود. در سخنرانی 30 دقیقه ای در پاریس ترکی الفیصل منافقین را نماینده واقعی مردم ایران دانست و به امام خمینی (ره) توهین کرد و به ایده صدور انقلاب تاخت. وزارت امور خارجه ایران نیز این موضوع را محکوم کرد". 

این سایت در ادامه می نویسد:":یک منبع ناشناس در وزارت امور ایران این اقدام را عملی زشت و ناامید کننده خواند. حسین امیر عبداللهیان  از دیپلمات های ایرانی نیز گفته است که این موضوع نشان دهنده حمایت عربستان سعودی از تروریست ها در منطقه است". 

این سایت در ادامه به نقل از یک استاد علوم سیاسی در دانشگاه تهران اشاره می کند برخلاف آن که فیصل مدعی شد که دیدگاه شخصی خود و نه موضع رسمی ریاض را بیان می کند واقعیت آن است که او چهره ای تاثیرگذار در خاندان آل سعود است و بیش از دو دهه رییس دستگاه اطلاعاتی عربستان و سفیر آن کشور در بریتانیا و امریکا بوده است. او معتقد است که تردیدی نیست که اظهارات او بیان رسمی موضع عربستان سعودی بوده است در نتیجه مقام های ایرانی باید به این موضوع دقت داشته باشند. او معتقد است که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در  ایران درسال 1979 میلادی تاکنون سعودی ها به دنبال تغییر نظام سیاسی در ایران هستند و علت آن نیز تفاوت های فاحش ایدئولوژیکی است که با ایران دارند. او می گوید:"سعودی ها در حال تلاش برای احیای تهدید هستند. آنان در این راستا از برگ هایی چون منافقین و گروه های مسلح کرد استفاده می کنند. هم چنین ممکن است در مناطق بلوچ نشین نیز دست به اقداماتی تحریک آمیز بزنند این سیاست نتیجه معکوس خواهد داشت". 

این سایت در ادامه به نقل از "محمد صادق الحسینی" تحلیلگر سیاسی مسائل ایران در بیروت می نویسد:"ریاض به طور قابل توجهی در حل افزایش خصومت با ایران در منطقه است و روابط دوستانه خود با اسرائیل را آغاز کرده است. بیانیه اخیر ترکی الفیصل را باید اعلام رسمی دستور کاری دانست که پیش تر پنهان بود". 

این سایت اشاره می کند که تهران جنگ مستقیم با عربستان سعودی را نمی خواهد و همواره به دنبال کاستن از تنش ها از طریق گفت و گو بوده است. حسینی نیز یکی از موسسان شبکه تلویزیونی المیادین است احتمال جنگ مستقیم میان ایران و عربستان را رد کرد و گفت:"امریکا و اسرائیل  در حال تشویق سعودی ها برای آغاز یک جنگ با ایران هستند. اما تهران به این دام نیفتاده  جنگ در سوریه و عراق در جریان است". او پیش بینی می کند که در ماه های آینده باید شاهد افزایش خشونت ها در منطقه به دلیل رویکرد تهاجمی کنونی عربستان بود

 

کد مطلب: 31890| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۶ ۱۲:۴۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب