کد مطلب: 31840| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۴ ۱۰:۲۰:۱۰| نسخه چاپی
67 درصد بیمارستان‌های کشور فرسوده هستند/ رونمایی از سامانه الکترونیکی صدور پروانه موسسات پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت عنوان کرد

67 درصد بیمارستان‌های کشور فرسوده هستند/ رونمایی از سامانه الکترونیکی صدور پروانه موسسات پزشکی

علمی و پزشکی - ایران نیوز24:معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه متوسط ضریب اشغال تخت‌های بیمارستان‌های دولتی 67 درصد است، افزود: در حال حاضر 67 درصد بیمارستان‌های کشور که بالغ بر 58 هزار تخت می‌شود، فرسوده هستند.

به گزارش ایران نیوز24، دکتر محمد آقاجانی در همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی مشکلات بیمارستان‌های کشور را به دو دسته فیزیکی و مدیریتی تقسیم کرد و گفت: یکی از مشکلات فیزیکی بیمارستان‌ها کمبود جدی تخت بیمارستانی است. در حال حاضر متوسط شاخص تعداد تخت بیمارستانی در کشور به ازای هر 1000 نفر، 1.6 است. این درحالیست که برخی افراد می‌گویند چرا بر روی توسعه بیمارستان‌ها تاکید داریم. حال اگر این شاخص را با متوسط جهانی، کشورهای توسعه یافته و کشورهای منطقه مقایسه کنیم، ایران یکی از پایین‌ترین شاخص‌ها را دارد و در همسایگی ما، کشور ترکیه با جمعیت تقریبا مشابه با ایران، 2.7 تخت به ازای هر 1000 نفر دارد.

وی افزود: ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی و متوسط اقامت بیماران در بیمارستان‌ها نیز وابسته به کمبود تخت‌های بیمارستانی است. در عین حال متوسط ضریب اشغال تخت در بیمارستان‌های دولتی 76 و بدون در نظر گرفتن بیمارستان‌های 32 و 64 تختخوابی بیشتر از 90 درصد است. از سوی دیگر نیز متوسط اقامت بیماران در بیمارستان‌های دولتی 2.86 روز است که گاهی مجبوریم تا برای استفاده بیماران اورژانسی، بیماران را زودتر ترخیص کنیم. بنابراین لازم است که بیمارستان‌ها را توسعه دهیم.معاون درمان وزارت بهداشت دومین مشکل فیزیکی بیمارستان‌ها را قدمت بالای آنها عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 67 درصد بیمارستان‌های کشور که بالغ بر  58 هزار تخت می‌شود،  فرسوده هستند و 16 هزار تخت نیز قدمت بالای 50 سال دارند که برای حل این مشکل از دو سال پیش در قالب طرح تحول سلامت تصمیم به نوسازی بیمارستان‌های و ارتقای کیفیت هتلینگ گرفتیم که خوشبختانه در حال حاضر دو میلیون و 100 هزار متر مربع بازسازی بیمارستان‌ها انجام شده و علاوه بر این 39 هزار تخت نوسازی شدند و 27 هزار قلم تجهیزات پزشکی سنگین و متوسط نیز در بیمارستانها تامین شده است.آقاجانی از عدم تناسب بین هزینه‌ها و تعرفه‌ها به عنوان یکی از مشکلات مدیریتی بیمارستان‌ها یاد کرد و افزود: وجود تعرفه‌های پزشکی برای بازار سلامت و ایجاد دسترسی جامعه به خدمات پزشکی یک ضرورت است، اما اگر تعرفه‌ها واقعی و متناسب با هزینه‌ها نباشد، مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: تعرفه حق‌العلاج نیز با قیمت تمام شده فاصله دارد، اما رشد 120 درصدی تعرفه‌های خدمات پزشکی اتفاق مثبتی در اداره بیمارستان‌ها بود و اگر می‌خواهیم که بخش خصوصی در حوزه سلامت سرمایه‌گذاری کند، باید جاذبه‌ها مانند قیمت مناسب خرید خدمات و تعرفه‌ها را افزایش دهیم.

آقاجانی با اشاره به برگزاری دوره‌های توانمندسازی مدیران و روسای بیمارستان‌های کشور با کمک سازمان بهداشت جهانی، اظهار داشت: این دوره آموزشی تا پایان سال جاری توسط 97 مدرس در 10 قطب کشوری برای 1100 مدیر و رییس بیمارستان دولتی کشور برگزار می‌شود.معاون درمان وزیر بهداشت تصریح کرد: نسل سوم اعتبار بخشی دو هفته پیش توسط وزیر بهداشت ابلاغ شد و مدل‌های حاکمیت بالینی، تعالی سازمانی و ایزو در گذشته در کشور اجرا شده اما امروز تنها مدل اعتبار بخشی ما مدل اعتبار بخشی نسل سوم ملی است که در آن تلاش شده تا به استانداردهای جهانی نزدیک شویم.

آقاجانی محوریت اعتبار بخشی نسل سوم را ایمنی و رضایت بیمار و ارتقای کیفیت خدمات دانست و اضافه کرد: در این مدل اعتبار بخشی،  بر نتایج تمرکز داریم و سنجه ها از 8 هزار به 900 سنجه کاهش یافته تا اعتبار بخشی مدلی پویا برای ارتقای کیفیت بیمارستانها باشد و در نیمه دوم سال این اعتبار بخشی در تمانی بیمارستانهای دولتی و خصوصی اجرا می شود. یکی از ویژگی های نسل سوم اعتباربخشی این است که بیمارستانها برای ارتقای کیفیت، نیازی به شرکت های بیرونی ندارند زیرا از دید ما، کیفیت درون زا است و یک شبه خدمات بیمارستان ارتقا نمی‌یابد.بنابر اعلام وبدا، وی  در پایان از رونمایی سامانه الکترونیکی صدور پروانه موسسات پزشکی در روز گذشته توسط وزیر بهداشت خبر داد: گفت: دریافت موافقت اصولی، پروانه بهره برداری، تمدید، افزایش بخش ها و پروانه تجهیزات از طریق سامانه الکترونیکی انجام می شود و با تشکیل بانک اطلاعاتی از تمام موسسات پزشکی، تشخیصی و درمانی، روند صدور پروانه ها تسهیل می شود و امیدوارم که اگر تخلفاتی وجود دارد، از بین برود.

کد مطلب: 31840| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۴ ۱۰:۲۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب