کد مطلب: 31834| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۴ ۱۱:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
حمله  عربستان و اسرائیل به ایران در صورت شکست توافق هسته ای

حمله عربستان و اسرائیل به ایران در صورت شکست توافق هسته ای

بین الملل - ایران نیوز24:پایگاه آمریکایی "نشنال اینترست" (National Interest) در گزارشی تحت عنوان "چگونه عربستان سعودی و اسرائیل برای شکست توافق هسته ای آماده می شوند" ضمن متهم کردن ایران به نقض توافق با استناد به گزارش آژانس اطلاعات آلمان، از احتمال واکنش شدید رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در این رابطه سخن به میان آورده است.

در حالی که بیش از یک سال از توافق هسته ای می گذرد، مقامات و رسانه های غربی بارها و به بهانه های مختلف تلاش کرده اند ایران را به نقض توافق هسته ای متهم نمایند. در آخرین مورد، آژانس اطلاعات آلمان گزارشی از تلاش ایران برای خرید غیر قانونی تجهیزات و مواد هسته ای منتشر کرد و پس از آن نیز آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در پارلمان این کشور گفت که "ایران مقررات ممنوعیت توسعه موشکی شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است" و از "بلندپروازیهای غیرقانونی ایران" سخن به میان آرود.

برخی مقامات ایرانی گزارش آژانس اطلاعات آلمان و اظهارات مرکل که با گزارش محرمانه بان کی مون، دبیر سازمان ملل متحد مبنی بر سازگار نبودن اقدامات ایران با روح توافق هسته ای همزمان شده بود، را حاکی از تحرکات جدید علیه ایران دانستند. گزارش آژانس اطلاعات آلمان موجی از حملات رسانه های تندرو غربی علیه ایران را به همراه داشت.در همین راستا، نشنال اینترست، ضمن بیان اینکه موافقان توافق آن را بهترین راه برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران دانسته و در مقابل، منتقدان توافق نیز مدعی هستند که این توافق موجب به راه افتادن مسابقه تسلیحات هسته ای در خاورمیانه خواهد شد، می نویسد: «ایران سابقه سیاهی در دامن زدن به تنش ها در منطقه و همچنین فریب در تعامل با بخش های نظارتی آژانس بین المللی انرژی هسته ای دارد؛ در نتیجه ابری از بی اعتمادی بر دستاوردهای برجام سایه افکنده است. نگرانی های زیادی وجود دارد که با وجود نظارت های گسترده، ایران بتواند به صورت غیرقانونی به تسلیحات هسته ای دست یابد.

عربستان واسرائیل به صورت محتاطانه ای توافق هسته ای را پذیرفته اند و این حق را برای خود محفوظ داشته اند که در صورت عدم پایبندی ایران به توافق، در تصمیم خود تجدید نظر کنند. رفتارهای آینده ایران نقشی حیاتی در شکل گیری واکنش های آن ها دارد.نشنال اینترست در ادامه عنوان می کند که رژیم صهیونیستی تنها دارنده تسلیحات هسته ای در خاورمیانه بوده و به دنبال حفظ این قدرت به صورت انحصاری برای خود است و به همین خاطر به رآکتورهای هسته ای عراق در سال 1981 و یک رآکتور در سوریه در سال 2007 حمله هوایی کرده و پس از آن نیز تلاش کرده است که از هر طریقی به زیرساخت های هسته ای ایران ضربه بزند و در  این مسیر حتی پیش از توافق هسته ای حمله نظامی را در اولویت خود قرار داد. عربستان سعودی نیز خواستار خرید فناوری هسته ای برای مقابله با ایران و یا تهیه تسلیحات هسته ای از پاکستان بوده و اوباما برای منصرف کردن ریاض از در پیش گرفتن مسیر هسته ای شدن، با به‌روزرسانی سیستم دفاع ضدموشکی پاتریوت و نصب آن در عربستان موافقت کرده است.

این پایگاه آمریکایی ضمن بیان اینکه رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی مخالفان اصلی برجام در خاورمیانه بوده اند، به تلاش های آل سعود و صهیونیست ها برای مقابله با قدرت هسته ای ایران پرداخته و در نهایت ضمن متهم کردن ایران به نقض توافق می نویسد: «هرگونه تخلف از سوی ایران، با انجام اقدامات مخفیانه و یا فرار از تعهدات خود، می تواند به طور کلی معادلات موجود را تغییر دهد. آژانس اطلاعات آلمان اخیرا گزارشی از تقلب ایران در توافق و تلاش برای تهیه غیر قانونی مواد و تجهیزات هسته ای ارائه کرده است.در صورتی که ایران به اقدامات خود ادامه دهد، ممکن است عربستان سعودی برنامه نوپای هسته ای خود را که برای تولید انرژی طراحی شده است به برنامه نظامی تغییر دهد. اسرائیل نیز ممکن است بار دیگر نقشه حمله پیشگیرانه به ایران را در دستور کار قرار داده یا دست‌کم یک عملیات مخفیانه بزرگ را علیه ایران طراحی کند.

پیش از این نیز پایگاه های آمریکایی با استناد به اظهارات آنگلا مرکل و گزارش آژانس اطلاعات آلمان، به تاخ و تاز علیه ایران پرداخته بودند. واشنگتن فری بیکن (Washington Free Beacon) با انتشار گزارشی ضمن مصاحبه با برخی نمایندگان کنگره آمریکا از نقض توافق توسط ایران سخن به میان آورده و دولت اوباما را به موضع گیری منفعلانه در مقابل ایران متهم کرده و نوشت: «اما واکنش دولت اوباما در تعارض کامل با نظرات بسیاری از قانونگذاران کنگره است که گزارشات اطلاعاتی آلمان را شاهدی بر نقض معاهدات بین المللی از سوی ایران می دانند و در مصاحبه با واشنگتن فری بیکن عنوان کردند دولت اوباما به صورت عمدی در حال نادیده گرفتن رفتارهای بد ایران است.پایگاه آمریکایی جوییش پرس (Jewish Press) نیز با انتشار گزارشی تحت عنوان "ایران توافق هسته ای را نقض کرد؛ حالا چه؟" نوشت: «ایرانی ها، متن توافق هسته ای را نیز زیر پا گذاشته و مفاد آن را نقض کرده اند. ایرانی ها طی تلاش هایی گسترده به دنبال تهیه تکنولوژی سطح بالای هسته ای بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل بوده اند. این بدان معناست که با وجود تمام اظهارات شادمانه مقامات دولتی آمریکا و متحدان غربی‌اش در رابطه با پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، اعتماد آن‌ها بی پایه و اساس بوده و ایران هرگز جاه طلبی های هسته ای خود را متوقف نکرده است.

 

 

کد مطلب: 31834| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۴ ۱۱:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب