کد مطلب: 31726| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۹ ۱۴:۸:۱۰| نسخه چاپی
افشای نقش‌آفرینی وزیر کشور سابق اسرائیل در کودتای ترکیه:  می خواستیم «السیسی جدید ترک» در آنکارا قدرت بگیرد

توافق اسرائیلی برای ایجاد منطقه حائل در سوریه!

افشای نقش‌آفرینی وزیر کشور سابق اسرائیل در کودتای ترکیه: می خواستیم «السیسی جدید ترک» در آنکارا قدرت بگیرد

بین الملل - ایران نیوز24:شواهد جدید بیانگر نقش پررنگ نخبگان و الیگارشی یهودی در کودتا علیه اردوغان است. رسانه ها و نخبگان یهودی، رسما از آرزوی خود مبنی بر ظهور «السیسی جدید» و «السیسی ترکیه» سخن می گفتند.

عوزی برهام، وزیر کشور سابق رشژیم صهیونیستی در مصاحبه با رادیو تل آویو در این مورد گفت: «هرگز از روی اتفاق نیست که می بینیم اسرائیل آخرین کشور خاورمیانه بود که بعد از شکست کودتا، از دموکراسی و مشروعیت دولت اردوغان صحبت کرد. این پیام کاملا واضح و عامدانه به دنیا مخابره شد تا متحدان اسرائیل در سراسر دنیا بدانند تل آویو تا آخرین لحظه در کنار آن ها وفادارانه می ایستد!

به گزارش پایگاه عبری زبان «والا»، در این جا خبرنگار رادیو تل آویو از این عوزی برهام انتقاد می کند: «بسیاری از نخبگان ما انتظار دارند وزن "ملاحظات جهانی" در رفتار دولت موعود یهود کاهش یابد! شما قبول دارید سقوط اردوغان به سود ما بود؟ چرا تل آویو تا آخر پای این کودتا نماند؟ وزیر کشور سابق اسرائیل در پاسخ گفت: «رهبری اسرائیل کاملا به منافع اسرائیل و مطالبات نخبگان وفادار است. ما به خوبی نگران و نگهبان منافع عالی اسرائیل هستیم و در همین راستا گام برداشتیم. اگر در مسیر طراحی یا عملیات کودتا نقشی داشته باشیم، قطعا از همین منظر است که آن را در راستای منافع ملت یهود ارزیابی کردیم. اما فراموش نکنیم که وقتی کسی می بازد، به جای مرگ ترجیح می دهد عقب نشینی کند تا در وقت مناسب بار دیگر به میدان بازگردد. تل آویو زمانی کودتا را محکوم کرد که شکست آن کاملا قطعی شده بود و سران همه کشورهای خاورمیانه و غب به اردوغان تبریک گفته بودند. در این زمان، از نظر عملیاتی پیروزی کودتاگران غیرممکن بود.

این نکته زمانی ملموس تر می شود که عوزی برهام، نقش رژیم صهیونیستی در کودتای عبد الفتاح السیسی در مصر را یادآوری می کند: «دولت تل آویو نه تعهدی به دموکراسی نیم بند کشورهای عربی دارد؛ نه حاضر است از منافع ملت یهود در هیچ شرایطی دست بکشد. نمونه کودتای مصر را به یاد آورید که رأی رئیس جمهور وقت (مرسی) تقریبا معادل اردوغان بود. ما نقش پررنگ و مؤثری در برآمدن السیسی و کنار زدن اخوان المسلمین ایفا کردیم و حالا اسلامگرایان و متحدان تروریست های حماس در قاهره، تنها در زندان امنیت دارند! در آن زمان، هیچ یک از مسئولین دولت آقای نتانیاهو در حمایت از کودتا تردید نکرد و ابدا در مورد مشروعیت، قانون اساسی مصر و ... تشکیکی پیش نیامد. تنها و تنها چیزی که برای دولتمردان اسرائیلی اهمیت دارد، تأمین منافع ملت یهود است و همه ما خود را در این زمینه مسئول می دانیم..

این دیپلمات برجسته صهیونیست، منافع کودتا علیه اردوغان را برمی شمارد: «همه ما روابط حسنه میان تل آویو و آنکارا تا قبل از 2002 را به یاد داریم. در آن زمان، تهدید گروه های تروریستی فلسطینی روز به روز کمرنگ تر می شد. زمانی که اردوغان بر سر کار آمد، یک گزارش رسمی برای دولت تهیه شد و در آن، همکاری امنیتی، جاسوسی و استراتژیک میان آنکارا و تل آویو را در "بالاترین سطح ممکن" توصیف کرد. اما اردوغان با شیب ملایمی در جهت معکوس حرکت کرد و حالا علنا در غزه به دعوت گروه های تروریستی، به نفع اردوغان تظاهرات می کنند. این بی مسئولیتی، به شکل طبیعی ممکن است واکنش نخبگان صهیونیست را در پی داشته باشد و دنیا باید این نکته را درک کند.عضو ارشد حزب کار اسرائیل، در مورد موافقتنامه اخیر میان دولت اردوغان و اسرائیل چنین گفت: «با این توافق، رقابت منفی و دشمنی میان طرفین از بین نرفته است؛ بلکه برای آن حد و حدود نسبی تعریف شد! تا زمانی که آنکارا بر اسلامگرایی اصرار کند، اختلافات جدی خواهد بود؛ اما می توانیم سطح اختلافات را در سطحی مهار کنیم که تمام انرژی طرفین تلف نشود

ژنرال اهارون زئیفی، رئیس سابق اداره ضدجاسوسی ارتش اسرائیل (امان) در زمینه کودتای ضد اردوغان اظهار داشت: «بی تردید در صورت پیروزی کودتا، تحول اساسی در روابط آنکارا و تل آویو ایجاد می شد. در این صورت در برابر محورهای شر موجود در منطقه، مثلث قدرتمندی متشکل از اسرائیل، مصر و ترکیه شکل می گرفت تا تروریسم را در این منطقه حساس سرکوب کند.

این ژنرال تندرو در ادامه از حمایت احتمالی کشورهای اسلامی از مثلث فوق خبر می دهد! «تجربه مصر نشان داد نهایتا غرب و خاورمیانه، دولت برآمده از کودتا را به رسمیت می شناسند. فراموش نکنید هیچ یک از کشورهای اسلامی، تجربه دموکراسی مانند اسرائیل و غرب را ندارند و دنیا هم به خوبی بر این نکته واقف است. تنها بعد از چند روز، شهروندان این کشورها در حمایت از دولت کودتا به خیابان می ریزند و تنها عده ای از افراطیون حامی وضع سابق باید از طرف ارتش و حکومت برآمده از کودتا سرکوب شوند تا امنیت برقرار شود! بعد از برقراری امنیت، هم ملت مربوطه حامی دولت می شود؛ هم کشورهای مختلف دولت جدید را به رسمیت می شناسند! من باور دارم در صورتی که کودتا به تشکیل دولت جدید و اتحاد مثلث مذکور منتهی می شد، شاهد دور جدیدی از به رسمیت شناختن اسرائیل در میان کشورهای عربی و اسلامی می بودیم..

مصاحبه زئیفی با رادیو تل آویو و شبکه 10 تلویزیون اسرائیل، نکات زیادی را در بر می گیرد که تنها بخشی از آن به کودتا علی اردوغان اختصاص دارد! در یک بخش این مصاحبه، نکته مهمی از سوی رئیس سابق اداره ضدجاسوسی ارتش اسرائیل بیان می شود که باید مورد توجه جدی قرار گیرد: «دیپلماسی پنهان تل آویو هنوز هم موفقیت های بزرگی را به ارمغان می آورد. یکی از مهم ترین دستاوردهای دیپلماتیک سال های اخیر اسرائیل، "توافقنامه پنهانی ما با اردن" بر سر جنوب سوریه بود که مقرر شد "منطقه حائل امن" ایجاد کنیم.آیا اتفاقات جدیدی در جنوب سوریه در پیش است؟

 

کد مطلب: 31726| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۹ ۱۴:۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب