کد مطلب: 31677| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۷ ۱۶:۴:۱۰| نسخه چاپی
جشن تولد غمگین توافق هسته‌ای/ نبرد روحانی با زمان

جشن تولد غمگین توافق هسته‌ای/ نبرد روحانی با زمان

بین الملل - ایران نیوز24:پایگاه صهیونیستی "هاآرتص" (Haaretz) در گزارشی تحت عنوان "یک سال گذشت ... توافق هسته ای نتایج شگفت آوری برای ایران نداشت" به بررسی میزان رضایتمندی مردم ایران از توافق هسته ای پرداخته و از فرصت کوتاه حسن روحانی برای اصلاح وضعیت اقتصادی کشور تا انتخابات پیش روی ریاست جمهوری سخن به میان آورده است.

در این گزارش آمده است: «یک سال از امضای توافق هسته ای میان ایران و قدرت های  جهانی می گذرد. در ایران جشن تولد غمگینی برای توافق هسته ای برگزار شد که کیک و شیرینی و کادویی به همراه نداشت.نتایج یک نظرسنجی عمومی که ماه گذشته در ایران صورت گرفته و هفته پیش منتشر شده است نشان می دهد حمایت از توافق هسته ای که در سال گذشته 75.5 درصد بود، اکنون به 62.6 درصد رسیده است. بنابراین، حمایت ایرانیان از برجام حدود 13 درصد کاهش داشته است. تنها 5 درصد از ایرانیان معتقدند که قدرت های جهانی امتیازات قابل توجهی به ایران داده اند در حالی که این رقم در سال گذشته 22.6 درصد بوده است. 74 درصد از مردم ایران می گویند که وضعیت اقتصادی پس از توافق هسته ای بهبود نیافته است و تنها درصد کمی باور دارند که ایالات متحده به تعهدات خود بر اساس توافق پایبند خواهد ماند.

موضوع دیگری که به صورت ویژه ای نگران کننده است، افت شدید میزان حمایت از حسن روحانی است. در شرایطی که 61 درصد از ایرانی‌ها پس از حصول توافق وین نگاه خوبی به روحانی داشتند، اکنون یک‌سال پس از برجام این رقم به 38 درصد رسیده است. بر این اساس، محبوبیت روحانی 23 درصد کاهش یافته است.با وجود آنکه ایران پس از توافق هسته ای، به توافقات بزرگی برای توسعه دست یافت، سرمایه گذاران هنوز هم به علت تحریم های آمریکا، نگرانی هایی برای ورود به بازار ایران دارند. از همین رو مقامات ارشد ایرانی از جمله روحانی هشدار داده اند که در صورت عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش بر اساس برجام، ایران نیز توافق هسته ای را کنار خواهد گذاشت

این پایگاه صهیونیستی در ادامه با اشاره به انتخابات پیش روی ریاست جمهوری ایران و تاثیر توافق هسته ای بر آن، می نویسد: «روشن است که قرار نیست تندروها به آسانی در رقابت بر سر جانشینی حسن روحانی به پیروزی دست یابند اما روحانی اکنون در حال نبرد با زمان است؛ در حالی که تنها یک سال به انتخابات باقی مانده است، هر گونه تاخیر در اجرای اصلاحات اقتصادی می تواند تاثیری بسزایی بر شانس پیروزی او داشته باشد.رقبای حسن روحانی برای انتخابات پیش رو هنوز مشخص نیستند اما رسانه های ایران گزارش داده اند که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران برای بازگشتن به صحنه سیاست آماده می شود. قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران نیز می تواند از کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری باشد. هر دو این افراد از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. از سوی دیگر حسن روحانی در ماه گذشته با معضل فیش های حقوقی نجومی رو به رو شد. روحانی به سرعت برخی مدیران بانکی را برکنار کرد اما این موضوع باعث لکه دار شدن سابقه دولت بود.

البته روحانی در عین حال می تواند برخی دستاوردهای اقتصادی خود مانند بازگشت سطح فروش نفت به روزانه 2.5 میلیون بشکه، شکوفایی صنعت گردشگری و قرار خرید هواپیماهای مسافربری از آمریکا را مطرح نماید؛ هر چند قرارداد ایران با بوئینگ با مخالفت نمایندگان کنگره آمریکا با مشکلاتی مواجه شده است.در انتهای این گزارش ضمن انتقاد از سیاست های آمریکا که می تواند موجب تضعیف دولت روحانی شود، آمده است: «دولت آمریکا سال ها برای تاثیرگذاری بر حکومت ایران تلاش کرده است و ضمن تشویق اصلاح طلبان، از روسای جمهوری که میانه رو به نظر می رسند حمایت کرده است. توافق هسته ای نه تنها اهرمی قوی برای مسدود کردن برنامه هسته ای ایران، بلکه موجب تقویت اصلاح طلبان و روحانی بوده است؛ اما آمریکا در حال تخریب شانس کمک به آن ها است؛ آن هم به خاطر رقابت های داخلی سیاسی [در ایالات متحده] و نه از روی ملاحظات استراتژیک.

کلید واژه ها: برجام مجلس روحانی
کد مطلب: 31677| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۷ ۱۶:۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب