کد مطلب: 31608| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۳ ۱۰:۵۵:۱۰| نسخه چاپی
ایران هراسی سفیر سابق امریکا درسازمان ملل در میان تجار غربی

ایران هراسی سفیر سابق امریکا درسازمان ملل در میان تجار غربی

بین الملل - ایران نیوز24: مارک دی والاس سفیر پیشین امریکا در سازمان ملل متحد و مدیر عامل ائتلاف ضد ایرانی "علیه ایران هسته ای" (یوانی) با انتشار یادداشتی در نشریه "تایم" سعی کرده تا بازرگانان غربی را از معامله با ایران بازدارد و آنان را بترساند.

او در یادداشت خود تحت عنوان "چرا نباید با ایران معامله اقتصادی کرد" می نویسد:"پس از برجام یک مقام ارشد بازرگانی بریتانیا از ایران به عنوان بزرگترین بازار در حال ظهور از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به این سو یاد کرد و اشاره داشت که ان کشور دارای جمعیت جوان و تحصیلکرده، ذخایر نفت و گاز و صنایع بزرگ و ظرفیت های بالقوه بکر برای سرمایه گذاری است. سراسیمگی هیئت های تجاری را در اعزام نمایندگان شان می شد دید. وزرای امور خارجه نیز به طور مداوم به ایران سفر می کردند. اما سازمان ما در تلاش بوده تا شرکت های بزرگ چند ملیتی را متقاعد کند که سرمایه گذاری در ایران و معامله با دولت آن کشور جز پشیمانی نتیجه دیگری نخواهد داشت.

والاس در ادامه ادعاهای خود می نویسد:" ایران در کشورهای مختلف منطقه مختلف مداخله می کند از سوریه تا عراق.  ایران هم چنین از گروه های فلسطینی حمایت می کند. نکته دیگر آن که کنترل اقتصاد ایران در دست سپاه  است که بسیاری از مقام هایش در فهرست تحریم های وزارت خزانه داری امریکا قرار دارند این وزارتخانه ان نهاد را قدرتمندترین بازیگر اقتصادی در ایران می داند که دست کم کنترل یک ششم از تویلد ناخالص ملی ایران را در دست دارد و در پروژه های عمرانی و مهندسی و بخش های ارتباطاتی حضوری فعال داشته است". 

سفیر یپشین امریکا در سازمان ملل متحد در ادامه می نویسد:"در نتیجه هرگونه فعالیتی در ایران باید در ارتباط با سپاه باشد. در صورت کشف آن سمرایه گذاری با هزینه و جریمه شدید امریکا مواجه می شود. گزارش ها نشان  می دهند که شرکت بزرگ خودروسازی فیات خواهان همکاری با ایرانایران خودرو است. آنان اما باید بدانند که خودروهای ساخته شده به کشورهای منطقه صادر خواهند شد. آنان باید بدانند که ایران خودرو در ارتباط نزدیک با سپاه و مقام های آن می باشد". رییس ائتلاف "علیه ایران هسته ای" در پایان می نویسد:"در حالی که بسیاری از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در ایران عجله کرده اند باید اشاره کرد که هنوز هم موانع عمده بر سر راه سرمایه گذاری وجود دارند. هنوز غول های بانکداری چون اچ اس بی سی گفته اند که قصد ورود به بازار ایران را ندارند امری که معامله با ایران را دشوار می سازد".

 

 

کد مطلب: 31608| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۳ ۱۰:۵۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب