کد مطلب: 31604| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۴ ۱۱:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
رای مثبت مجلس نمایندگان به طرح منع خریداری آب سنگین از ایران

افزایش اقدامات ضد ایرانی جمهوری‌خواهان آمریکا؛

رای مثبت مجلس نمایندگان به طرح منع خریداری آب سنگین از ایران

بین الملل - ایران نیوز24: در روزهای گذشته جمهوری خواهان آمریکا فشار سنگینی علیه ایراان و توافق هسته ای را آغاز کرده اند. یک روز بعد از مخالفت شدید دمکرات ها، جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا طرحی را برای ممنوعیت خریداری آب سنگین از ایران تصویب کرده اند.

طرح اکثریت جمهوری خواه مجلس نمایندگان با ۲۴۹ رای در برابر ۱۷۶ رای تصویب شد. این طرح سعی می کند مانع خریداری بیشتر آب سنگین تولید شده در راکتور اراک شود.این درحالی است که دو ماه پیش طرح مشابهی در مجلس سنا شکست خورده بود.
کاخ سفید، که قبلا تهدید کرده این طرح را وتو خواهد کرد، استدلال می کند که خریداری آب سنگین از ایران باعث کمک به جلوگیری از تلاش احتمالی این کشور برای تولید سلاح اتمی می شود.آمریکا ماه آوریل طرح خریداری ۳۲ تن آب سنگین از ایران را تایید کرد. آن خرید بخشی از توافق جامع اتمی ایران (برجام)‌ بود.
مقام‌های آمریکایی می‌گویند ایران برای پیدا کردن خریدار آب سنگین خود با مشکل رو به‌رو بوده و نگران آن هستند که میزان ذخیره این ماده از حد مجاز بالاتر برود.
بر اساس برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) ایران باید میزان ذخیره آب سنگین خود را در مرحله اول اجرای توافق به کمتر از ۱۳۰ تن و در مرحله بعد به ۹۰ تن برساند.آب سنگین رادیواکتیو نیست اما کاربردهای پژوهشی و پزشکی دارد و می شود از آن برای تولید پلوتونیوم قابل استفاده در سلاح استفاده کرد.
طرح تازه‌ برای تحریم ایران
باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، طرح تازه‌ای را ارائه می‌کند که از جمله تحریم‌هایی را علیه افراد حقیقی و حقوقی در سپاه پاسداران، مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک و خرابکاری در فضای مجازی در بر می‌گیرد.طرح تازه این سناتور ارشد ایالات متحده، در عین حال درصدد احیای «قانون تحریم‌های ایران» (آی‌اس‌ای) تا سال ۲۰۲۶ است. قانونی که مجموعه‌ای از تحریم‌های تجاری، بانکی، انرژی و دفاعی را در بر می‌گیرد.
تحریم‌های اتمی مربوط به ایران پس از توافق اتمی، با اجرا شدن برنامه جامع اقدام مشترک، رفع شده‌اند، اما ایالات متحده هنوز تحریم‌هایی را در زمینه برنامه موشکی، «حمایت دولتی از تروریسم» و نقض حقوق بشر علیه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ایرانی اجرا می‌کند.
بنا بر اطلاعات موجود در وب‌سایت سناتور کورکر، این طرح در عین حال می‌تواند مانع از دسترسی موسسات مالی ایران به نقل‌وانتقالات با دلار آمریکا در کشور ثالث می‌شودهمچنین از وزارت‌های دفاع، خارجه، خزانه‌داری و مدیریت اطلاعات ملی آمریکا می‌خواهد تا هر دو سال یک‌بار، گزارشی از راهبرد مشترک ۱۰ ساله علیه فعالیت‌های ایران در خاورمیانه و شمال آفریقا ارائه کنند.
طرح تازه در عین حال دربرگیرنده تحریم‌هایی در زمینه تسلیحات است و جلوی انتقال و خرید و فروش سلاح‌های ممنوع به ایران و از ایران را می‌گیرد.هرچند این طرح، یک طرح فراحزبی محسوب می‌شود، اما در حال حاضر تنها دو سناتور دمکرات از آن حمایت کرده‌اند که هر دو از منتقدان توافق اتمی با ایران به شمار می‌روند: سناتور باب مندز و سناتور جو منچین.
 
کورکر ابراز امیدواری کرده است که طی ماه‌های پیش‌رو این طرح توسط نمایندگان کنگره «از هر دو حزب» به تصویب برسد. این در حالی‌ست که رسانه‌های آمریکایی می‌گویند در زمان انتخابات، برای نمونه انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو، ایجاد اجماع فراحزبی بر سر یک طرح سیاسی که از جمله تمایزات دو حزب محسوب می‌شود، کار آسانی نیست.در همین حال هفته گذشته نیز اکثریت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا تدابیر تازه ای را با هدف مسدود کردن فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران تصویب کرده بود.

کد مطلب: 31604| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۴ ۱۱:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب