کد مطلب: 31282| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲ ۱۳:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
نبرد فلوجه؛ نشانه ای از نیاز امریکا به ایران در عراق

نبرد فلوجه؛ نشانه ای از نیاز امریکا به ایران در عراق

بین الملل - ایران نیوز24: "ابراهیم المرعشی" استاد دانشگاه دولتی کالیفرنیا و نویسنده کتابی درباره نیروهای مسلح عراقی در مطلب تازه خود در الجزیره به نیاز نظامی امریکا به ایران و شبه نظامیان عراقی در فلوجه و سایر نقاط عراق اشاره می کند.

این تحلیلگر سیاسی می نویسد:"اگرچه "حیدر البعادی" نخست وزیر عراق اخیرا در فلوجه اعلام پیروزی کرد هنوز هم بخش هایی از شهر در کنترل داعش قرار دارند. صرفنظر از این که عملیات نظامی چه نتیجه ای داشته باشد. دو تحول در این رابطه مهم هستند. نخست آن که امریکا که تاکنون درباره شبه نظامیان شیعه عراقی به خصوص واحدهای بسیج مردمی (حشد الشعبی) نگرانی داشت اکنون پس از دو سال مبارزه و حملات هوایی متوجه شده که باید بر روی آن گروه ها سرمایه گذاری کند. دوم آن که آیت الله سیستانی چهره مورد احترام روحانی در میان عراقی ها برخلاف گذشته اکنون به طور مستقیم در سیاست داخلی عراق وارد شده است و در جریان نبرد فلوجه نیز اظهارنظر کرد.

این تحلیلگر در ادامه اشاره می کند که در ژوئن سال 2014 میلادی دیوید پترائوس فرمانده سابق نیروهای امریکایی در عراق و معمار حمله علیه آن کشور درباره فعالیت شبه نظامیان شیعه عراقی هشدار داد. اکنون اما به نظر می رسد که واشنگتن مجبور به تکیه به شبه نظامیان شیعه در نبرد علیه داعش است و شبه نظامیان شیعه نیز باید به حملات و پشتیبانی هوایی نیروهای امریکایی تکیه کنند. شاید بتوان از این موضوع به عنوان ازدواج ابجاری شبه نظامیان شیعه عراقی و امریکایی ها یاد کرد. نبرد در فلوجه میان ارتش عراق و شبه نظامیان با داعش در جریان است. عبادی از ترس ایجاد تنش های فرقه ای دستور داد که شبه نظامیان در خارج از شهر باقی بمانند. در جریان این توافق با شبه نظامیان بود که امریکا به سرعت حملات هوایی خود را افزایش داد.

او در ادامه اشاره می کند که واشنگتن می داند که نیروهای حشد الشعبی در هرگونه حمله ای در مراکز شهرها از جمله در رمادی و در حال حاضر در فلوجه نقش کلیدی ایفا می کنند. شبه نظامیان شیعه همواره انتقاد کرده اند که امریکا قصد مصادره پیروزی های آنان را به نفع خود دارد. قبل از حملات هوایی نیروهای امریکایی در امریکا ژنرال "لوید استین" ریییس فرماندهی مرکزی امریکا در جلسه کمیته خدمات نیروهای مسلح سنا در 26 مارس گفت که او نمی خواهد محبور به هماهنگی با شبه نظامیان شیعه شود با این حال، در عمل امریکا در کوتاه مدت مجبور به همکاری با این گروه ها شده است". این تحلیلگر مسائل نظامی و سیاسی عراق می گوید که علیرغم آن که ارتش عراق دو سال تحت رهبری و آموزش های امریکایی ها قرار داشته اما هنوز هم نمی تواند بدون حمایت شبه نظامیان شیعه در مراکز شهرها اقدام موثری را انجام دهد

 

 

کد مطلب: 31282| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲ ۱۳:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب