کد مطلب: 31227| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۳۰ ۱۲:۱۲:۱۰| نسخه چاپی
70 درصد مردم تهران دائم‌الصلاه هستند

70 درصد مردم تهران دائم‌الصلاه هستند

سیاسی - ایران نیوز24: نتایج یک پژوهش با عنوان «نگرش مردم تهران نسبت به نماز» نشان می‌دهد، ۷۰ درصد مردم تهران دائم‌الصلاه هستند.

محمود مظفر قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور در رابطه با پژوهش «نگرش مردم تهران نسبت به نماز» یادداشتی را منتشر کرد. در این یاداشت آمده است: تحقیق و پژوهش کاربردی صورت گرفته با موضوع «بررسی نگرش مردم تهران به نماز» توسط صدا و سیما می‌تواند مورد استفاده مدیران و متولیان فرهنگی و آموزشی باشد و در برنامه‌ریزی‌ها مورد نظر قرار گیرد.
 
نتایج این پژوهش نشان می‌دهد:
 
۱- حدود ۷۰% دائم الصلاه و ۲۰% کاهل نماز و کمتر از ۱۰% تارک نماز می‌باشند.
 
۲- با افزایش سن میزان تقید و نماز خواندن افزایش می‌یابد و در سنین نوجوانی و جوانی این موضوع کم رنگتر می‌باشد که نهادهایی همچون آموزش و پرورش و دانشگاه ها در این زمینه می‌بایست کار بیشتر و متنوع‌تری انجام دهند.
 
۳- زنان بیشتر از مردان به نماز خواندن تقید و اهمیت می‌دهند (زنان ۷۰% و مردان ۶۰%) که اهمیت نقش زنان و مادران در تربیت دینی و معنوی فرزندان را می‌رساند.
 
۴- حدود ۹۰% می‌دانند که نماز باعث آرامش، رشد و ترقی و شکرگزاری در برابر نعمتهای خداوند و احساس گناه در اثر نخواندن نماز می‌شود.
 
۵- علی رغم اینکه اکثراً، اثرات و برکات نماز را می‌دانند ولی دو عامل مهم علت اصلی بی توجهی به نماز و ترک نماز می‌باشد.
 
۱- تنبلی و سستی.
۲- مشغله زندگی و کاری و عدم وقت کافی .
 
نکته قابل توجه اینکه در آموزش‌ها و تبلیغ‌ها این موضوع می‌تواند مورد تاکید خانواده قرار گیرد که نماز علاوه بر آثار معنوی و ارتباط با خداوند، عامل مهمی در تحرک و پویایی و نشاط فرزندان و مانع رخوت و تنبلی است، در دعای ابوحمزه ثمالی درایام رمضان می‌خوانیم «خدا یا پناه می‌برم از کسلی و تنبلی و نماز یکی از راه‌های کاربردی و عملی در تحقق این دعاستو از طرفی عدم توجه و دقت در امور عبادی و دینی و ترجیح بیشتر بر امور اقتصادی و اجتماعی و علمی در طولانی مدت، جنبه معنوی انسان رشد نکرده و در سیر تکاملی او در مقطعی از زندگی او را گرفتار خواهد کرد و باید بدانند که خداوندی که توصیه به تلاش و فعالیت در همه عرصه های زندگی کرده است روزانه ۱۰ مرتبه توصیه و شتاب برای بهترین عمل نموده است (حی علی خیر العمل) - در واقع اقامه نماز که شکر و سپاس از نعمت‌های خدا، عامل عفو گناهان، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ده‌ها کاربرد دیگر را دارد نیز نوعی کار است که با این تفاوت که از نوع بهترین و باعث روغنکاری و تسهیل سایر امور و کارها می‌شود.
 
۶- با بالا رفتن تحصیلات تا سطوح عالی میزان افرادی که مرتب و دائم نماز می‌خوانند کمتر و برعکس به تعداد افرادی که اصلا نماز نمی‌خوانند افزوده می‌شود که در این زمینه نیاز به توجه و دقت جدی‌تری می‌باشد و چنانچه معلمان و مدارس و اساتید و برجستگان علمی، به وقت اذان کلاس و محفل علمی و آموزش خود را تعطیل و در کنار دانش آموزان و دانشجویان به نماز جماعت اول وقت بپردازند و یا یک استاد دانشگاه و مدیر مجموعه علمی در محیط آموزشی در جمع دانش آموختگان اذان بگوید، در طولانی مدت انعکاس اینگونه رفتار عملی آنان بیشتر از توصیه و سخرانی در نسل نو موثر خواهدشد، به طوریکه دیگر این تلقی و شبهه که نماز مختصر افراد کم سواد و بی کار می‌باشد مرتفع و بعنوان یک ارزش و ضرورت زندگی برای رشد و تکامل و سعادت همه اقشار خواهد‌بود.

 

کد مطلب: 31227| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۳۰ ۱۲:۱۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب