کد مطلب: 31178| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۸ ۱۵:۶:۱۰| نسخه چاپی
سرمایه‌گذاری 15 میلیون دلاری خاوری در صنعت ساخت و ساز در تورنتو

سرمایه‌گذاری 15 میلیون دلاری خاوری در صنعت ساخت و ساز در تورنتو

بین الملل - ایران نیوز24: یک جنجال قضایی در کانادا بر ملا کرد که محمودرضا خاوری، مدیرعامل اسبق بانک ملی که در پی رسوایی مالی فساد سه هزار میلیاردی از ایران فرار کرده و در کانادا به سر می‌برد، در این کشور در یک پروژه بزرگ ساختمانی مشارکت کرده و حالا کارش با شریک معروفش به دادگاه کشیده است. خاوری از مهر 90 که از ایران فرار کرده در کانادا به سر می‌برد و تلاش‌های ایران برای بازگرداندن او به کشور تا کنون بی‌نتیجه بوده است.

سرانجام پس ازپنج سال بی‌خبری از محمودرضا خاوری، رسانه‌ها اخبار مهمی از او را منتشر کرده‌اند. مدیر فراری ایرانی گویا در کانادا در یک پروژه عظیم ساختمانی سرمایه‌گذاری کرده و حالا کارش با شریکش به دادگاه کشیده شده. شریکی که یکی از بزرگترین و معروفترین انبوه‌سازان کانادایی است و حالا با شکایت به دادگاه مدعی شده که از سوی شریکش، یعنی خانواده خاوری، تهدید شده است. بلومبرگ در این زمینه خبر داده که پس از سرمایه‌گذاری خاوری در یکی از پروژه‌های سام میرزاحی در تورنتو، به دلیل اختلافاتی که میان این دو پدید آمده است، خاوری میرزاحی را تهدید کرده است. سام میرزاحی در شکایتش مدعی شده که خاوری با چند تماس تلفنی تهدید‌آمیز او را تهدید کرده که حتی منزلش را به آتش می‌کشاند. سام میرزاحی از یهودی‌های ساکن کاناداست که در کارنامه‌اش ساخت پروژه‌های معروف ساختمانی در این کشور را دارد و حالا قرار بود با همکاری خاوری دو کاندومنیوم لوکس را در تورنتو بسازند.

سام میرزاحی، متولد کانادا و از یهودیان میرزاحی است که یکی از معروفترین انبوه‌سازان کانادا به شمار می‌آید

شکایت میرزاحی سرآغازی بود بر درز اطلاعات این مشارکت مالی که نشان می‌داد خانواده محمودرضا خاوری به عاملیت خشایار خاوری، پسر خانواده، 14.5 میلیون دلار سرمایه دو پروژه بزرگ ساختمانی در میدتاون تورنتو را تامین کرده‌اند. آنچنان که بلوکبرگ نوشته گویا در این مشارکت تامین سرمایه با خانواده خاوری بوده و ساخت و ساز پروژه بر عهده میرزاحی و حالا هر دو طرف مدعی هستند که شرکیشان به تعهدات خود عمل نکرده است. همچنین مشخص شده که گویا تنها این میرزاحی نبوده که از شرکیش شکایت کرده و خاوری هم شکایتی از سام میرزاحی تنظیم کرده است. خاوری میرزاحی را به ریخت و پاش مالی در پروژه متهم کرده و مدعی شده که سام میرزاحی دو میلیون دلار از این سرمایه را صرف خریدن جت شخصی، هزینه‌های تحصیلی فرزندش و دکوراسیون ویلای شخصی خود کرده است.سام میرزاحی هم در دادگاه مدعی شده که به صورت تلفنی از سوی محمود خاوری تهدید شده و او تهدید کرده که خانه‌اش را به آتش می‌کشد. همچنین خاوری نتوانسته بر خلاف قراردادشان سرمایه لازم برای این پروژه ساختمانی را فراهم کند

محمودرضا خاوری، رئیس اسبق بانک ملی یک ماه بعد از افشای فساد سه هزار میلیاردی در ایران از ایران گریخت و علیرغم اینکه نام او در لیست افراد تحت تعقیب اینترپل قرار دارد اما تا کنون دولت کانادا او را تحویل نداده است. در آخرین گزارشی که از وضعیت پیگیری پرونده او در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری در 19 خرداد ماه اعلام کرده بود که هنوز هیچ پیشرفتی در پرونده استرداد او از کانادا صورت نگرفته است و دولت کانادا همکاری لازم را با ایران انجام نمی‌دهد. محمودرضا خاوری در این پنج سال در صورت کامل خبری روزگار می‌گذراند و اگر کار او با شریک معروفش به دادگاه نمی‌کشید شاید کسی نمی‌فهمید که سرنوشت بخشی از سرمایه‌ای که در اختیار خاوری بوده چه شده است.

 

 

کد مطلب: 31178| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۸ ۱۵:۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب