کد مطلب: 31117| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۴ ۹:۵۴:۱۰| نسخه چاپی
زلزله در کادر رهبری وزارت نفت

زلزله در کادر رهبری وزارت نفت

نفت - ایران نیوز24:روزنامه امریکایی "وال استریت ژورنال" می نویسد:"علی کاردر که به عنوان رییس شرکت سرمایه گذاری ملی نفت ایران نقش کلیدی در آوردن شرکت های خارجی به کشور داشت جانشین رکن الدین جوادی به عنوان مدیر عامل جدید شرکت ملی نفت ایران شده است.

این رویداد از آن رو مهم است که از ماه ژانویه به این سو تحریم های بین المللی وضع شده علیه ایران لغو شده اند و وزارت نفت مسئول بازگرداندن سرمایه گذاران خارجی به ایران و متقاعد کردن آنان است. وزارت نفت اشاره کرده است که آقای جوادی استعفا داده و معاون منصوب شده از سوی وزیر در حوزه نظارت بر منابع هیدروکربنی خواهد بود". این روزنامه معتقد است که این موضوع به اختلاف نظر میان بیژن زنگنه وزیر نفت و برخی از مقام های دولتی بر سر چگونگی رسیدگی به سرمایه گذاری های خارجی باز می گردد. وال استریت ژورنال می نویسد:"دو منبع که با روند کار آشنا هستند می گویند که این اختلاف نظرها عامل تاخیر در اجرای قراردادهای نفتی توسعه ای و مناقصه های جدید بوده اند".

وال استریت ژورنال اما اشاره می کند که زنگنه اخیرا ابراز خوش بینی کرد که برای اولین بار در سه ماه گذشته می تواند قراردادهای خارجی را امضا کند. این روزنامه با اشاره به مخالفت ها بر سر سرمایه گذاری های خارجی می نویسد:"بسیج در سایت خود معاملات خارجی و مفاد آن ها را بیش از حد سخاوتمندانه قلمداد کرده بود. آقای جوادی نیز اخیرا از سوی نمایندگان محافظه کار در مجلس بر سر یک قرارداد صادراتی با یک شرکت اماراتی در یک دهه گذشته مورد انتقاد قرار گرفته بود. در آن زمان جوادی یکی از مدیران اجرایی شرکت ملی نفت ایران بود. محافظه کاران مدعی شده اند که او بر سر انتقال گاز با قیمت بسیار پایین با طرف اماراتی به توافق رسیده بود. سخنگوی وزارت نفت اما این موضوع را رد کرده است". 

وال استریت ژورنال در ادامه اشاره کرده است که علیرغم مخالفت ها در ایران اروپایی ها در حال ورود هستند و می نویسد:"روال داچ شل به تازگی بارگذاری محموله هی سوختی را در ایران آغاز کرده است. ایران هم اکنون در حال فروش 400 هزار بشکه نفت در روز به اروپایی ها است و برای رساندن این میزان به 700 هزار بشکه برنامه ریزی کرده است".

 

 

کد مطلب: 31117| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۴ ۹:۵۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب