کد مطلب: 30887| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۱۲ ۹:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
هراس واشنگتن از حضور نیروهای حشد الشعبی تحت رهبری سردار سلیمانی

تداوم رقابت ایران و امریکا در بغداد بر سر افزایش نفوذ در اطراف فلوجه

هراس واشنگتن از حضور نیروهای حشد الشعبی تحت رهبری سردار سلیمانی

بین الملل - ایران نیوز24: خبرگزاری "رویترز" با اشاره به این که نیروهای ویژه عراقی از تاریخ 30 مه تحت پوشش هوایی امریکایی ها حملات جدیدی را در فلوجه برای بازپس گیری کنترل آن شهر از داعش آغاز کرده اند می نویسد:"نیروهای ویژه ارتش عراق توسط مستشاران امریکایی آموزش دیده اند اما بسیاری دیگر از نیروهای حاضر در صحنه از جمله نیروهای حشد الشعبی آموزش دیده و تجهیز شده توسط ایران هستند. این نمونه ای دیگر از رقابت ایران و واشنگتن در عراق در طول دو سال گذشته است که عمیق تر شده است.

در هفته های اخیر سربازان عراقی و اعضای شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران در حومه فلوجه به سر می برند. سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس نیز در ائتلاف با شبه نظامی شیعه رهبری این نیروهای بسیج مردمی را در دست دارد. سیاستمداران سنی در عراق اما از حضور سردار سیلمانی گویا چندان راضی نیستند. آنان مدعی شده اند که این موضوع می تواند سبب تشدید تنش های فرقه ای در عراق و آغاز دور تازه ای از خونریزی بین سنی و ها شیعیان شود. این در حالیست که رهبران گروه های شبه نظامی شیعه متعهد شده اند که در حمله اصلی در آن شهر نقش ندارند و وارد شهر نمی شوند".

این خبرگزاری در ادامه اشاره می کند که پس از سرنگونی صدام حسین در عراق پس از حمله امریکایی ها در سال 2003 میلادی ایران بزرگترین برنده این موضوع بود پس از آن واشنگتن مسیر را برای تشکیل اولین دولت شیعه در تاریخ مدرن عراق هموار کرد. امروز قدرت ایران به حدی رسیده که دیگر نمی توان آن را مهار کرد. ایران هم دارای عمق استراتژیک در عراق است و هم سپری را در برابر عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربسنی که با ایران در خلیج فارس رقابت می کنند ایجاد کرده است. این خبرگزاری در ادامه اشاره می کند که به نظر می رسد ایران پول زیادی را برای کمک رسانی به گروه های شبه ظنامی شیعه در عراق خرج کرده است و در این باره می افزاید"کریستوفر هیل" از مقام های وزارت امور خارجه امریکا در نوامبر سال 20099 میلادی تخیمن زده بود که کمک های مالی تهران به دولت عراق و گروه های شبه نظامی بین 100 تا 200 میلیون دلار است. پس از ظهور داعش در ژوئن 2014 میلادی در شمال عراق تهران بار دیگر گروه های شبه نظامی را به رهبری سردار سلیمانی بسیج کرد از جمله سپاه بدر و اصائب اهل حق. هم چنین گفته شد که از اواسط 2014 میلادی ایران پهپادهایی را در نیز در اختیار نیروهای امنیتی عراق قرار داده است". رویترز در ادامه اشاره می کند که رهبران عراقی اشاره کرده اند تا زمانی که امریکا کمک های نظامی ارائه نمی کند آنان هیچ چاره ای جز دریافت کمک از تهران ندارند. "حیدر البعادی" نخست وزیر عراق در مصاحبه ای تلویزیون در سال 2014 میلادی گفته بود که ایرانی ها از هیچ کمکی به دولت عراق دریغ نکرده اند. اگرچه عبادی نشان داده که می خواهد به غرب نزدیک تر شود او نیازمند حمایت ایران و متحدان عراقی برای حفظ دولت خود می باشد.

کد مطلب: 30887| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۱۲ ۹:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب