کد مطلب: 30700| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۲/۳۱ ۱۰:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
آغاز اکران ۸۰۰ اثر هنری بر روی ۲ هزار سازه تبلیغاتی شهر

دومین رویداد هنری «نگارخانه‌ای به وسعت شهر» از اول خرداد ماه

آغاز اکران ۸۰۰ اثر هنری بر روی ۲ هزار سازه تبلیغاتی شهر

شهرداری حمل و نقل - ایران نیوز24: دومین رویداد هنری «نگارخانه‌ای به وسعت شهر» از فردا اول خردادماه با اکران ۸۰۰ اثر هنری بر روی ۲ هزار سازه تبلیغاتی شهر تهران آغاز می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، سال گذشته دهم تا بیستم اردیبهشت‌ماه، برای نخستین بار رویداد هنری «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر» روی بیلبوردهای تبلیغاتی برگزار شد و حالا به گفته دکتر ‏عیسی علیزاده مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، برپایی دومین دوره ‏‏«نگارخانه‌ای به وسعت شهر» با اکران ۸۰۰ اثر هنری بر روی بیش از ۲ هزار سازه تبلیغاتی شهر تهران از اول خردادماه آغاز خواهد شد.عیسی علیزاده با اعلام این خبر گفت: رویداد «نگارخانه‌ای به وسعت شهر» از یکم تا دهم خرداد ماه برگزار خواهد شد و در این دوره بنا به تصمیم شورای سیاست گذاری این رویداد، آثار هنری شاخص ایرانی و ‏خارجی را که عموما در موزه‌ها نگهداری می‌شوند و جزو بهترین‌ آثار هنری هستند برای اکران در فضای تبلیغات شهری انتخاب ‏شده‌اند. علیزاده همچنین درباره انتخاب آثار ایرانی گفت: در این دوره آثار هنرمندان شاخص مدرن از کمال الملک به بعد را انتخاب ‏کردیم و بیشتر آثار هنرمندانی به نمایش در خواهد آمد که در قید حیات نیستند.

وی مجموعه آثار انتخاب ایرانی و خارجی را در این رویداد هنری حدود ۸۰۰ اثر عنوان کرد که افزایش ده درصدی نسبت به سال ‏گذشته داشته است و درباره تعداد سازه‌های تبلیغاتی که در سطح شهر این رویداد را پوشش خواهند داد، گفت: سیاست ما این است که ‏تمام فضاهای تبلیغاتی سطح شهر در این رویداد مورد استفاده قرار بگیرد مگر سازه‌هایی که جای مناسبی نیستند و یا خود سازه ‏وضعیت مطلوبی ندارد. در مجموع بیش از ۲ هزار سازه تبلیغاتی اعم از عرشه پل، بلیبورد و دیگر سازه‌های تبلیغاتی برای ‏‏ «نگارخانه‌ای به وسعت شهر» مورد استفاده قرار خواهند گرفت. مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران همچنین درباره تفاوت این دو دوره توضیح داد: در این دوره ‏زمان بیشتری برای طراحی، چاپ و نصب در اختیار داشتیم در حالی که در دوره قبل در یک زمان ۲۰ روزه این رویداد را برپا ‏کردیم. این زمان این امکان را در اختیار ما قرار داد تا ضعف‌های دوره قبل را برطرف کنیم. وی همچنین از مشاوره با صاحب‌نظران حوزه هنرهای تجسمی و نقد و بررسی روند برگزاری این رویداد در دوره قبل و برطرف ‏کردن اشکالات خبر داد و اظهار کرد: در گروه مشاوران ما از موزه‌ها، به طور مثال نمایندگانی از موزه هنرهای معاصر تهران و ‏موزه ملک حضور داشتند و در ‌‌نهایت این نوید را می‌دهیم که به لحاظ انتخاب آثار و اجرای آن شاهد یک اتفاق خوب در سطح شهر ‏باشیم. علیزاده در پایان با تاکید بر اینکه در دومین سال برگزاری طرح «نگارخانه‌ای به وسعت شهر» از کمک مناطق ۲۲ گانه شهرداری ‏در اکران بیشتر آثار استفاده کردیم، افزود: علاوه بر اکران آثار هنرمندان بزرگ داخلی و خارجی با توجه به همزمانی این رویداد با ‏اعیاد شعبانیه و هفته فرهنگی خرشهر، بخشی از آثار این دوره به طرح‌های متناسب با اعیاد شعبانیه و آزادسازی خرمشهر اختصاص ‏یافته است.

نصب آثار نگارخانه‌ای به وسعت شهر به پایان رسید

اما سید مجتبی موسوی، سرپرست معاونت فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران نیز ‏درباره مهم‌ترین ایرادهایی که در رویداد هنری «نگارخانه‌ای به وسعت شهر» امسال نسبت به سال گذشته برطرف شده است توضیح داد: سال ‏گذشته در بعضی محور‌ها یک اثر چند بار تکرار شده بود و پراکندگی آن اثر در سطح شهر به خوبی جانمایی نشده بود. چون ما بیش ‏از دو هزار سازه تبلیغاتی در اختیار داریم و ۸۰۰ اثر که طبیعتا برخی آثار تکرار می‌شوند. ‏وی ادامه داد: نکته دیگر این بود که اطلاعات اثر در دوره قبل خیلی خوانا و مشخص نبود. خصوصا آنهایی که روی پل‌ها نصب شده ‏بودند و بیننده در خواندن آن‌ها دچار مشکل می‌شد. در این دوره فونت و اندازه آن تغییر کرده است و قبل از اجرا آنها را در سطح شهر امتحان کرده‌ایم.موسوی با اشاره به اینکه نصب بیش از ۲ هزار اثر در یک یا دو شب امکان پذیر نیست گفت: ما کار نصب این آثار را آغاز کرده‌ایم اما اصل ‏رویداد یکم تا دهم خردادماه برگزار می‌شود و این بازه زمانی است که کل شهر شاهد برگزاری این رویداد خواهد بود. ‏وی همچنین درباره انتخاب آثار هنرمندانی که در قید حیات نیستند و دلیل آن نیز گفت: ضمن اینکه معتقدیم هنوز به اندازه کافی به ‏معرفی آثار هنرمندان درگذشته نپرداخته‌ایم و نیاز است تا بیشتر روی آثار مفاخرمان کار کنیم، نکته دیگر این است که برای نمایش ‏آثار هنرمندانی که در قید حیات هستند بحث حق تالیف و کپی رایت مطرح می‌شود در حالی که ما عموم این آثار را برای این رویداد از ‏موزه‌ها به امانت گرفتیم و چاپ‌شان کردیم. ‏

موسوی ادامه داد: نکته مهم‌تر اینکه چرا به سراغ هنرمندان فعال نمی‌رویم این است که به هر حال ما مجبور هستیم دست به انتخاب ‏بزنیم. نمی‌توانیم به همه هنرمندان بپردازیم و طبیعتا یک عده کنار گذاشته می‌شوند و این خودش می‌تواند مشکل ساز باشد. ما تحت ‏هیچ شرایطی نمی‌خواهیم اصل جریان و هدف پشت این کار تحت تاثیر حواشی قرار بگیرد. ‏به گفته موسوی، تعداد آثار انتخابی هنرمندان ایرانی و خارجی در این طرح برابر است اما در بخش تکرار شدن آثار سهم آثار هنرمندان ایرانی ۷۰ ‏درصد است و برای خارجی‌ها سهم ۳۰ درصدی درنظر گرفته شده است. ‏لازم به یادآوری است دومین دوره رویداد هنری «نگارخانه‌ای به وسعت شهر» از اول تا دهم خردادماه با اکران گسترده ۸۰۰ اثر از هنرمندان ایرانی و خارجی در تمامی سازه‌های تبلیغاتی شهر تهران برگزار می‌شود.

کد مطلب: 30700| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۲/۳۱ ۱۰:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب