کد مطلب: 29814| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱/۱۰ ۹:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
گزارش

گزارش "رویترز" از حضور مداحان ایرانی در میدان نبرد سوریه

بین الملل - ایران نیوز24: خبرگزاری "رویترز" با انتشار گزارشی به خوانندگان مذهبی (مداحان) اشاره کرده است که به سوریه رفته اند تا در نبرد با معارضان سوری نیروهای ارتش دولتی سوریه و حزب الله لبنان را همراهی کنند. آنان همواره تاکید دارند که هدف شان پیش از کمک رسانی به دولت سوریه دفاع از زیارتگاه های مذهبی شیعیان به خصوص حرم حضرت زینب (س) است.

خبرنگار رویترز از بیروت می نویسد:"مردی با محاسن که خواننده مذهبی شیعیان است. او سعید حدادیان نام دارد و در خط مقدم جبهه نبرد سوریه قرار دارد. تصاویر او اولین بار ماه ژانویه گذشته در شبکه های اجتماعی مننتشر شدند. او یکی از مداحانی است که در میان محافظه کاران در ایران جایگاه قابل احترامی دارد".

رویترز می نویسد:"حدادیان در طول سفر خود با لباسی استتار شده در فیلمی آنلاین می گوید:"من برای نشان دادن احترام به مبارزان و تحسین آنان به سوریه رفتم. آنها کارهایی را انجام می دهند که ما تنها درباره اش حرف می زنیم". رویترز اشاره می کند که در داخل ایران دی وی دی های اجرای مداحان در مساجد به فروش می رسد و کلاس های مداحی نیز در تهران وجود دارند. سعید حدادیان برای مقام های ارشد نظام از جمله سردار قاسم سلیمانی" فرمانده سپاه قدس ایران برنامه مداحی کرده است. او هم چنین به محمود احمدی نژاد رییس جمهوری پیشین ایران نیز نزدیک بود و عکس های زیادی در فاصله سال های 2013-2005 میلادی از آنان دیده شده است.

رویترز به سفر "حمیدرضا علیمی" مداح ایرانی به سوریه اشاره می کند و می نویسد:"او یکی از اولین کسانی بود که سوریه رفت. در فیلمی آنلاین خطاب به جوانان بسیحی سفر خود را اعلام کرد. او در عکس ها با جلیقه نظامی و اسلحه ای کی -476 دیده شده است و پشت سرش نیز عکس سید حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان قرار دارد که نیروهای تحت فرمانش در سوریه به طور آشکار در کنار ارتش دولتی سوریه می جنگند.

رویترز می افزاید:"به طور خاص مداحان می گویند که اهمیت سفرشان دفاع از اماکن مقدس شیعیان مانند حرم حضرت زینب (س) در نزدیک دمشق است که آرامگاه نوه حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام و یکی از مقدس ترین زیارتگاه های شیعیان محسوب می شود. در ماه های اخیر اطراف این حرم مورد حملات انتحاری متعددی به طور سازماندهی شده توسط داعش قرار گرفته است. این گروه تندروی سنی مذهب همه شیعیان را مرتد و خارج شده از دین می داند. در زمان جنگ هشت ساله ایران و عراق در دهه 80 میلادی نیز مداحان برای آزادسازی زیارتگاه ها در عراق از کنترل صدام حسین به جنگ می رفتند".

رویترز اشاره می کند که زمانی که بحران در سوریه آغاز شد مداحان به طور منظم در جلساتی تحت عنوان "مدافعان حرم" برای جذب و اعزام داوطلب به سوریه شرکت می کردند."علی آلفونه" کارشناس مسائل خاورمیانه در موسسه نئومحافظه کار واشنگتن که اظهارات ضد ایرانی زیادی نیز داشته است در بخش پایانی این گزارش مدعی شده که سفر مداخان به سوریه بخشی از برنامه ریزی سپاه بوده است و مداحان پشتیبانی لجستیکی از سپاه و حزب الله لبنان به یکسان دریافت می کنند. این در حالیست که مداحان تاکید کرده اند که با میل و رغبت و بدون سازماندهی یا برنامه ریزی به سوریه سفر کرده اند تا از حرم حفاظت و حراست کنند.

 

کد مطلب: 29814| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱/۱۰ ۹:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب